Horkovzdušný balón (kašírování a pletení z papíru)
Horkovzdušný balón (kašírování a pletení z papíru)

Horkovzdušný balón z papíru byla výzva, ale když už jsme jednou zvládli společně kašírovat, nezbývalo, než postoupit na vyšší level. Chtěla jsem pro syna vyrobit nějakou pěknou dekoraci do pokojíčku, která by šla zavěsit a zároveň mít možnost ho do výroby zapojit.

Výroba balónu (kašírování)

Ačkoliv to na první pohled nevypadá výroba samotného balónu je hodně jednoduchá. Nafouknutý balónek jsme posadili do provizorního „stojánku“, v našem případě do půllitru a přichytili izolepou. Pak jsme začali kousky papíru (asi 5×5 cm) namáčet ve škrobovém lepidle a obalovat balónek. Odhadem jsme udělali asi tři vrstvy.

Kašírování, oblepování kousky papíru.
Kašírování, oblepování kousky papíru.

Aby byl balón hezky barevný, chtěla jsem ho na závěr polepit pruhy krepového papíru. Přiznám se, že to nebyl úplně nejlepší nápad. Poslední vrstvu papíru jsem neměla dostatečně mokrou od škrobu, krepák se nechtěl vůbec chytit nebo se tvořily vzduchové bubliny. Namáčet pruhy nešlo, protože okamžitě začali pouštět barvu. Bylo to opravdu hodně patlání a nervů. Na výsledek jsme si museli počkat do druhého dne, až celý balón vyschl.

Používat krepák při kašírování není dobrý nápad.
Používat krepák při kašírování není dobrý nápad.

Druhý den už jsme se nemohli dočkat, jak to celé dopadne. Pomalu jsem prostřihla balónek a začala upouštět vzduch. Papírová krusta se krásně odlepila a byla pevná. Okraje balónu jsem po obvodu ostříhala a nedokonalosti opravila lepidlem.

Balón je na světě
Balón je na světě
Výroba koše a doplňků (pletení z papíru)

Výsledek mě nakonec mile překvapil, takže jsem se rozhodla, že koš k balónu upletu z papírových ruliček, aby to bylo dokonalé. O pletení z papíru jsem se zajímala už dříve, ale zvládla jsem jen malý košíček a pak to vzdala. Už samotné motání ruliček je celkem věda a dřina. Toto byl tedy můj druhý pokus a opět mi dal hodně zabrat.

Pletení koše k horkovzdušnému balónu.
Pletení koše k horkovzdušnému balónu.
Koš jsme barvili společně se synem vodovkami
Koš jsme barvili společně se synem vodovkami

Z koleček hnědého filcu jsem svázala čtyři pytlíky, které jsem přivázala okolo koše. Pak už zbývalo jen vymyslet, jak to bude celé držet pohromadě. Objevila jsem malou pevnou ruličku a použila ji jako „hořák“ a pak vše svázala provázkem. Tato poslední fáze byla také celkem fuška, většinou si dopředu nic pečlivě neproměřuji, takže mi balón neustále kulhal k jedné nebo k druhé straně.

Výsledek nám udělal radost a přežil i první pasažéry.

Nastupovat k prvnímu letu
Nastupovat k prvnímu letu
Náš horkovzdušný balón
Náš horkovzdušný balón
Použitý materiál a pomůcky:
  • škrobové lepidlo (3 lžíce kukuřičného škrobu, 0,5l vody a povařit)
  • nafukovací balónek
  • staré papíry, noviny
  • krepový papír
  • nůžky, lepidlo, tavná pistole, izolepa
  • provázek, rulička, filc
  • vodovky
Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi