Nápad vyrobit si tunel k vláčkodráze metodou kašírování byl jako blesk z čistého nebe. O samotném pojmu „kašírování“ jsem toho moc nevěděla, ale dobře si pamatuji, že jsme jako děti pomocí škrobu a papíru vyráběli úžasné věci.
Kašírování je jednoduché a cenově dostupné tvoření, které zvládnou i malé děti. Zjednodušeně řečeno se jedná o výrobu předmětů pomocí lepení a vrstvení papíru namočeného v lepidle nebo škrobové směsi.
Nejprve jsem vytvořila z tvrdého kartónu a malé krabičky hrubou konstrukci pro budoucí tunel. Na tuto konstrukci jsem nalepila několik zmačkaných listů novin, které jsem přichytila lepící páskou.
Poté jsme již tvořili společně se synem metodou kašírování pomocí škrobového lepidla. Na jeho přípravu potřebujete pouze půllitru vody a tři lžíce kukuřičného škrobu. Směs necháte minutu nebo dvě projít varem než zhoustne podobně jako pudink.
Doporučuje se tvořit hned s teplou směsí, jak chladne, mohou se v ní dělat hrudky. Já jsem připravené lepidlo přelila do misky a nechala trochu vychladnout, abychom s ním mohli pracovat oba dva. Hladká konzistence nám vydržela až do konce, i když směs byla již úplně studená.
Jako první jsme do škrobu namáčeli natrhané kousky letáků, vyplňovali jsme mezery a modelovali budoucí podobu tunelu. Když jsme dosáhli požadovaného tvaru, tunel jsme ještě celý polepili pruhy bílého papíru. Křídový bílý papír stavbu pěkně zpevnil a je vhodný pokud chcete výtvor dále barvit.
Stavba by se měla nechat vyschnout a zatvrdnout (minimálně 24 hodin). Syn byl bohužel nedočkavý a malovat jsme museli hned dopoledne druhý den. Povrch byl ještě trochu vlhký, ale vzhledem k tomu, že jsme barvili vodovkami, to nakonec nevadilo.
Hotový tunel jsme ještě několik hodin sušili na okně na slunci. Úplně vyschnul až za několik dní, ale to už probíhalo za plného provozu.
Použitý materiál a pomůcky:
- kukuřičný škrob a voda
- tvrdý papír a malá krabička
- novinový papír
- vodovky, tempery, štětec
- lepící páska