Vesmírné malování na velký formát.
Vesmírné malování na velký formát.

O uplynulém víkendu jsme se s Maxíkem trochu zasnili a vydali jsme se ke hvězdám. No, nebyla to taková idylka. Doma panovala ponorka, nervozita a všechno na nás padalo. Až toto vesmírné malování nám zvedlo náladu. Na obrázek vesmíru jsem zvolila velký formát a nakonec z toho bylo dvouhodinové společné malování.

 

Vesmír je u nás momentálně velmi oblíbené téma. Do zblbnutí listujeme před spaním jednou encyklopedií a hledáme ve vesmíru ztracené banány, myšky a počítáme planety. Objevili jsme pěkně zpracovaný kreslený seriál na YouTube, který vytvořila přímo Evropská kosmická agentura ESA. Pokud máte doma milovníka vesmíru určitě doporučujeme všemi deseti seriál Paxi. K vánocům na Maxíka čeká kniha Vesmír a Albi tužka.

Paxi má 11 dílů po 5 minutách, takže už také jedeme několikáté kolečko. V neděli po shlédnutí posledního dílu, naštěstí stačilo Maxe jen trochu pošťouchnout a zeptat se, jestli by si nechtěl namalovat svůj vlastní vesmír.

Použitý materiál a pomůcky:
  • arch balícího papíru
  • voskovky
  • vodové barvy – černá, tempery – bílá
  • lihové fixy
  • sada různých tácků na obkreslení planet
Prvním krokem vesmírného malování je obkreslit planety.
Prvním krokem vesmírného malování je obkreslit planety.

Poprvé si Max pořádně vyzkoušel obkreslování předmětů. Vybrali jsme několik víček a tácků různých průměrů a nechala jsem ho, aby si sám předkreslil budoucí planety. Slunce a druhy planet, které nakreslíme jsme vybrali z encyklopedie. Poté jsme je začali vybarvovat voskovkami.

Maxík by asi sám tak velký formát nezvládl, proto jsme to pojali jako společné dílo. Jeho planety a kresby jsem ještě pomáhala obtahovat bezbarvým voskem, aby se do nich později nerozpila černá barva. Do vesmíru kromě planet nakreslil postavičku Paxiho, jeho lodˇ a vesmírnou stanici.

Na planety a kresby ve vesmíru jsme použili voskovky.
Na planety a kresby ve vesmíru jsme použili voskovky.

Do obrázku jsme přidali i různé čáry a náznaky, něco jako mléčnou dráhu. Potom začalo to pravé vesmírné malování. Černými vodovkami jsme nabarvili celý výkres.

Vesmírné malování aneb jak si naplno užít malování černou barvou.
Vesmírné malování aneb jak si naplno užít malování černou barvou.

Chvíli mi Max nevěřil, bál se, že si to černou barvou pokazíme. Z výsledku byl sám překvapený. Vosk skutečně zabránil rozpití barvy a kresba na černém podkladu krásně vynikla.

Vesmírné malování černými vodovkami.
Vesmírné malování černými vodovkami.

Při malování jsme se předháněli, kdo vybarví větší část obrázku. Když barva trochu uschla, vzali jsme si bílou temperu a přes kartáček jsme nastříkali hvězdy. Štětcem jsme udělali i několik cákanců, které připomínají komety.

Bílou temperou jsme nastříkali hvězdy a komety.
Bílou temperou jsme nastříkali hvězdy a komety.

Druhý den jsme dokreslili další detaily lihovým fixem. Max si obtáhl Paxiho a jeho loď, protože v obrázku lehce zanikal. Zvýraznil vesmírnou stanici, erupce na slunci, dokreslil raketu na Zemi a já jsem nakreslila průzkumné lunární vozítko na „šišatou planetu“.

Vesmírné malování jsme si užili.
Vesmírné malování jsme si užili.

Společné vesmírné malování jsme si moc užili. Obrázek jsme pověsili Maxíkovi do pokojíčku nad postel. A raketa z ruliček musela okamžitě na průzkumný let.

Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi