Tři různé řetězy - z papíru, citrusové kůry a popcornu
Tři různé řetězy – z papíru, citrusové kůry a popcornu

Už čtvrté vánoce budeme mít na stromečku většinu ozdob vlastnoruční výroby. Ozdoby jsem začala tvořit před léty, když jsme vánoce slavili jen ve dvou a většinou jsme si pořídili jen malý symbolický stromek v květináči. Na zdobení jsem používala sušená kolečka pomerančů a vyrobila jsem jednoduchý vánoční řetěz z bílého papíru. Nakonec jsem se rozhodla v této tradici pokračovat i po narození syna. Stromek máme každý rok větší a větší, takže o adventu máme o tvořivé chvilky postaráno.

Před třemi lety jsme začali se synem vyrábět ozdoby z domácího moduritu a letos máme napečené i perníčky. Ve sbírce mám také několik darovaných a dřevěných ozdob, které si dokupuji na vánočních jarmarcích. A samozřejmě na stromečku nesmí chybět vánoční řetěz.

Naše skromná sbírka vánočních ozdob se každý rok rozrůstá
Naše skromná sbírka vánočních ozdob se každý rok rozrůstá
Klasický papírový řetěz

Tímto řetězem to všechno začalo. První vánoce ve dvou, malý stromeček v květináči a hluboko do kapsy. Výrobu řetězu nemusím asi popisovat, každý si ho určitě aspoň jednou zkusil.

Já jsem si zvolila bílou barvu, protože vypadá krásně v kombinaci se zelenou a oranžovými pomeranči. Výhodou tohoto řetězu je jeho jednoduchá výroba, do které se mohou zapojit děti i fakt, že ho každý rok můžete prodlužovat podle velikosti stromečku.

Klasický řetěz z bílého papíru
Klasický řetěz z bílého papíru
Řetěz z kůry citrusů

Na výrobu tohoto řetězu jsem použila kůru z pomerančů a pomela. Kůru jsem si nakrájela na čtverečky cca 2×2 cm a větší jehlou navlékala na nit. Navlékala jsem kůru čerstvou, co nejvíce nahusto, aby se jednotlivé čtverečky částečně překrývaly. Poté jsem sušila celý řetěz na radiátoru.

Vánoční řetěz z kůry
Vánoční řetěz z kůry
Řetěz z popcornu

Letos vznikl řetěz z popcornu. V pondělí mě syn celkem zaskočil svým přáním … Chtěl si v obýváku pověsit nějaký vánoční řetěz a udělat výzdobu. Nezbylo mi tedy nic jiného, než narychlo něco vymyslet a společně vytvořit. Naštěstí jsem doma našla sáček popcornu do mikrovlnky a vzpomněla si, že nám před barákem roste jakýsi červený ptačí zob (google mi prozradil, že se jedná o dřišťál).

Navlékání řetězu z popcornu a bobulí dřišťálu
Navlékání řetězu z popcornu a bobulí dřišťálu

Společně jsme pak střídavě navlékali kousky popcornu a červené bobule. Já jsem napichovala na jehlu a Maxík stahoval po niti. Výroba ho bavila, protože mohl zároveň ujídat pracovní materiál. Vznikl nám celkem pěkný a originální řetěz, který jsme si zavěsili mezi dřevěné trámy v obýváku.

Vánoční řetěz z popcornu
Vánoční řetěz z popcornu
Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi