Vánoční polaz, dekorace symbolizující slunce
Vánoční polaz, dekorace symbolizující slunce

Někdy stačí malá náhoda, která dokáže oživit milé, ale dávno zapomenuté vzpomínky. A tak tomu bylo i v případě této krásné vánoční dekorace. Zahlédla jsem fotku nazdobené zavěšené „koule“ a náhle se mi v hlavě vynořila vzpomínka na vánoce v dětství. Ani nevím jestli jsem kdy tušila, jak se této kouli říká, nebo co symbolizuje … Trochu jsem hledala v googlu a zjistila jsem, že moje mamka každoročně vyráběla vánoční polaz, který jsme měli zavěšený v obývacím pokoji pod lustrem.

Vánoční polaz je staročeská tradiční vánoční ozdoba, která symbolizuje slunce. Polaz se zavěšuje ke stropu nad stůl o slunovratu a připomíná oslavu pohanského svátku, který sahá až do dob Keltů. Zavěšený polaz představuje slunce, které začne od 21. prosince znovu nabývat na síle. Je symbolem života, naděje a světla, které se opět navrací do domovů. Jeho zvláštní jméno polaz pochází ze slovanského slova polazník – koledník, polazit – chodit po koledě. Tradici má nejen u nás, na Slovensku, Polsku, ale i na Balkáně. (zdoj: U nás na kopečku)

Výroba polazu není složitá a zapojit se mohou i děti. Proto jsem se rozhodla, že si jeden letos se synem vyrobíme a oživím si dlouho zapomenutou tradici a vzpomínku z vlastního dětství.

Použitý materiál a pomůcky:
  • jablko (jako střed koule)
  • špejle
  • rozinky, kůra z pomela
  • kolečka z barevného papíru
  • zelená stuha
  • nůžky

Nejprve jsem si na zelenou stuhu navázala jablko. Odměřila jsem si asi 30 cm zelené stuhy, oba konce jsem přehnula přes špejli a propíchla středem celého jablka tak, že mi konce vylezly na druhé straně pod bubákem. Oba konce jsem svázala uzlíkem vložila centimetrový kousek špejle (jako zarážku) a udělala ještě jeden uzel. Aby se mi jablko velkou vahou po zavěšení nesvléklo ze stuhy.

Jablko na stuze jako základ na vánoční polaz
Jablko na stuze jako základ na vánoční polaz
Navlékáme rozinky, kůru a papírová kolečka na špejle
Navlékáme rozinky, kůru a papírová kolečka na špejle

Celkem jsem si nachystala 10 dlouhých a 20 kratších (polovičních) špejlí. Doporučuje se co nejvíce špejlí (i 50-100), aby byla koule co nejvíce košatá.

Hotové paprsky na vánoční polaz
Hotové paprsky na vánoční polaz

Na špejle jsme navlékali rozinky, kůru z pomela nakrájenou na čtverečky a kolečka žlutého a oranžového papíru. Maxíka to také bavilo, protože mohl během tvoření opět mlsat. Takto připravené „paprsky“ jsem potom napíchala do jablka.

Pamatuji si, že doma jsme polaz vyráběli pouze z barevných papírových koleček a jablko ve středu jsme obalovali alobalem. Možností je spousta a je na vás jestli použijete jen přírodní materiál či nikoliv.

Maxík si pyšně odnáší hotový polaz. Hned za pár vteřin jsem ho pustila na podlahu.
Maxík si pyšně odnáší hotový polaz. Hned za pár vteřin jsem ho pustila na podlahu.

Hotový polaz jsem zavěsila do kuchyně, není úplně nad stolem, ale střešní okno bylo na zavěšení ideální. Bohužel mám dnes den blbec, takže mi celé nazdobené jablko vyklouzlo z ruky a ze dvou metrů žuchlo na podlahu. Několik špejlí se zlomilo a musela jsem předělávat. Naštěstí to ve výsledku není moc poznat.

Polámané špejle jsem upravila a znovu zapíchala. Na výsledku to naštěstí není poznat.
Polámané špejle jsem upravila a znovu zapíchala. Na výsledku to naštěstí není poznat.

Máte také z domova z dětství podobnou vzpomínku či tradici, kterou jste si obnovili se svými vlastními dětmi?

 

Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi