Vánoční malování - nebe, peklo a Betlém
Vánoční malování – nebe, peklo a Betlém

Letos jsem se rozhodla shrnout naše vánoční tvoření do jednoho článku. Kromě pečení a zdobení medových perníčků jsme se věnovali hlavně malování. Už na konci listopadu vzniklo první dílko, Betlém. S blížícím se příchodem Mikuláše jsme se zaměřili na čerty a vzniklo rovnou celé peklo. Společné tvoření jsme si moc užili a tak padlo rozhodnutí, že do vánoc uděláme i nebe a doplníme si zimní nástěnku. Pojďte se blíže podívat na naše vánoční malování.

 

Peklo a pekelná rodinka

Obrázek pekla se zrodil docela náhodou. Uklízela jsem v našem tvořivém koutku a našla jsem kartónové mřížky z komponentů ke hře Karak a černou tuš. Říkali jsme si, že to vypadá jako okýnka a mohli bychom dovnitř namalovat postavičky nebo obličeje. A Maxíka navrhl malé čertíky.

Nápad to byl pěkný, takže jsme ho za pár dní zrealizovali. Mřížku jsme podlepili černým papírem a bílým fixem jsme nakreslili malé čertíky. Hotová okýnka jsme nalepili na výkres velikosti A3. Černou tuší jsme nakreslili tátu a mámu čerta a vznikla celá pekelná rodina.

Malování pekla a čertí rodinky.
Malování pekla a čertí rodinky.

Na pozadí a zbytek výkresu jsme použili suché pastely. Hlavně hodně červené a žluté, protože v pekle všude šlehají plameny.

Vánoční malovaní - jak to vypadá v pekle.
Vánoční malovaní – jak to vypadá v pekle.

 

Nebe a andělská rodinka

Moje původní myšlenka byla vytvořit nebe stejnou technikou, jako peklo. A mít tak krásnou vánoční dvojici obrázků. Pak jsem si v obchodě splnila jedno velké přání a po letech jsem si koupila anilinové barvy. Maxík si je moc přál vyzkoušet.

Na malování nebe jsme opět použili výkres velikosti A3. Do mokrého podkladu jsme zapouštěli anilinky a vytvořili si modré nebeské pozadí. Malování se nám moc líbilo, milujeme syté zářivé barvy.

Malování anilinkami se nám moc líbilo.
Malování anilinkami se nám moc líbilo.

Druhý den jsme do podkladu nakreslili obláčky a andělskou rodinku. Na těla (šatičky) andílků jsme použili papírový kapesník. Ostatní detaily jsme kreslili bílým lihovým fixem. Zdobili jsme také lepidlem s modrými třpytkami, odlesky bohužel fotoaparát nezaznamenal.

Vánoční malování - nebe a andělská rodinka.
Vánoční malování – nebe a andělská rodinka.

A takto vypadají oba obrázky na nástěnce. Určitě stojí za zmínku Maxíkův detail a to červená barva na okraji nebe. To jsou plameny, které občas z pekla vyšlehnou až do nebe.

Nebe a peklo.
Nebe a peklo.

 

Papírový malovaný Betlém

Tento Betlém byl sice naším prvním výtvorem, ale záměrně ho uvádím až na konci článku. Nápad není náš, ale opět jsme se inspirovali u Radky Rubešové. Tvoření těchto krásných Betlému je součástí její Vánoční tvořivé výzvy, která je placená. My jsme na obrázek narazili náhodou při hledání inspirace na internetu. Maxíkovi se moc líbil, takže jsme se ho pokusili vyrobit sami, bez původního postupu.

Nejprve jsme si vytvořili barevná 3 pozadí na čtvrtky velikosti A4. Poté si Maxík černým fixem nakreslil postavičky, které si chtěl do svého Betlému umístit.

Malování a příprava Betlému.
Malování a příprava Betlému.

Do každé čtvrtky s pozadím jsme vytrhali otvor, který jsme postupně zvětšovali. Vytržené zbytky papíru jsme použili jako pozadí na zadní stěnu a na spodní část Betlému.

Na Betlému se mi nejvíce líbilo jeho trojrozměrné pojetí a postavičky jakoby ukryté v jeskyni. Tohoto efektu jsme dosáhli tak, že jsme jednotlivé vrstvy lepili na karton s malým odstupem. Všechny listy papíru jsem pak ve vrchní části scvakla kancelářským koníkem. Přebytečné části jsem zastřihla a zarovnala.

Kompletace Betlému na kartónovou podložku.
Kompletace Betlému na kartónovou podložku.

Díky kartónu Betlém samostatně stojí a je poměrně pevný. To se nám letos moc hodí, protože na Vánoce s námi bude poprvé nový člen domácnosti, Pepík. Náš papírový Betlém s mnoha postavičkami musí zůstat v krabici, protože kdyby Pepík zamával křídly, lítaly by všechny figurky vzduchem.

Malovaný 3D Betlém.
Malovaný 3D Betlém.

S vánočním tvořením ještě nekončíme. O víkendu nás čeká zdobení stromečku, smrček už čeká ve sklepě. Také chceme udělat druhou svíčku s Maxíkovou kresbou, jako dárek pro babičku Evu. A 21.prosince si opět uděláme vánoční polaz – slunce, které si zavěsíme v kuchyni nad jídelní stůl.

Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi