S nástupem jara a příjemných teplot se snažíme trávit co nejvíce času venku. I letos, přes nepřízeň aktuální situace, si hledáme možnosti a cestičky. Při pobytu venku se neomezujeme jen na klasické dětské hry, ale občas si i něco vytvoříme nebo namalujeme. Většina výtvorů v přírodě nemá dlouhého trvání (listy zvadnou, obrázky smyje déšť), ale vždy se snažím aspoň něco zdokumentovat. Tak mě napadlo udělat článek na pokračování, kde budu postupně přidávat inspirace na tvoření s dětmi v přírodě a další jarní aktivity.
Seznam zatím není moc dlouhý, ale mám v plánu ho postupně doplňovat o fotky a popisky aktivit, které jsme vyzkoušeli, a které nás bavili.
Kreslení křídami
Křídy jsou klasika a v našem seznamu nemůžou chybět. V parku jsme si nakreslili naši vysněnou dovolenou s obytným autem. Udělali jsme si barevný terč a házeli kameny. Využili jsme námět z kreslící výzvy od Radky Rubešové a kreslili jsme si bludiště. Aktuálně během karantény jsme vybarvovali dlažební kostky na dvorku za domem.
Křídy nám pomalu docházejí, ale už mám uložený návod na jejich domácí výrobu ze sádry.
Malování blátem
Bláto je bezesporu materiál, který fascinuje každé dítě (zejména je-li jeho oblíbeným pořadem Prasátko Peppa). Nemusíte ani čekat až zaprší a můžete si bláto vyrobit s dětmi. My jsme si v parku vytvořili důlek v hlíně, nalili jsme si trochu vody z láhve a už jsme míchali barvu. Malovali jsme na papírové tácky. Vyzkoušeli jsme malovat klackem, otiskovat pampelišky nebo listy a cákat bláto na obrázky.
Malování pomocí jarních listů a květů
Loni dostal Maxík od Ježíška knihu Můj první zápisník a hned na jaře jsme vyzkoušeli několik aktivit. Knihu jsme si vzali přímo do parku a sbírali jsme první květy a čerstvé lístky. Nejprve jsme zkoumali barvy, různé odstíny zelené a pak jsme vyzkoušeli, jakou jednotlivé rostlinky zanechávají barevnou stopu. Podle návodů v knize jsme obtiskovali listy přes ubrousek pomocí kladívka a také jsme otírali jednotlivé květy a listy a namalovali si do knihy obrázek.
Tkaní přírodního koberečku
Tuto inspiraci mám původně z Pinterestu (ale najdete ji i v knize Můj první zápisník). Zvolila jsem variantu s osnovou vytvořenou z kusu kartónu. Příprava je jednoduchá a zabere pár minut. Zároveň ji můžete využít opakovaně.
Obdélník kartónu jsem po okrajích nastříhala a provázkem jsem vytvořila osnovu. V parku jsme nasbírali květy, listy a trávu a vplétali jsme je do připravené osnovy.
Stavění domečků
Domečky v lese či v parku právem patří do kategorie tvoření s dětmi v přírodě. Původně jsem je zahrnula do článku o podzimních aktivitách, protože jsem si je vždy spojovala spíše s babím létem. Ale zmíním je i zde. Domečky se hodí pro jakékoliv roční období, jen se liší materiál, který zrovna příroda nabízí (stavěli jsme i v létě u moře z větviček olivovníku).
Hra se stíny nebo stínové divadlo
Kromě her s míčem a jízdy na kole jsme si v parku zahráli i stínové divadlo. Teď na jaře nám příroda nabízí ideální kulisy, zelenou trávu, krásné dlouhé stíny zapadajícího slunce a stromy ještě bez listí. Zkoušeli jsme různé brány, škrabání na hlavě a hry na kousající příšerky. Měla jsem v plánu i nějaké vtipné foto kompozice, ale Max bohužel nevydržel nikdy dlouho na jednom místě (možná až bude starší).
Pikniky a vaření všeho druhu
Maxík rád vaří doma i venku. Někdy mu stačí pouze kyblík a písek, jindy přihodí kameny, trávu, pampelišky a úplně nejraději je, když si může vařit s vodou a míchat různé polévky. Často si hrajeme na vaření, na stánek rychlého občerstvení a letos si oblíbil přípravu pikniku v parku. Tvořit nejrůznější pokrmy v přírodě a z přírodnin můžete na stovky způsobů.
Namáčení pampeliškových stonků
Zkoušeli jste jako děti namáčet pampeliškové stonky? Pamatuji si, že pro mě to byla hodně oblíbená aktivita. Stonek pampelišky se natrhne a pohybem dolů se postupně oddělují různě široké pásky, pak se pampeliška ponoří do vody a části stonků se zkroutí a vytvoří kudrlinky. Jako holky jsme tvořily panenky, s Maxem jsme zkoušeli chobotničky. Stonky jsme natrhali až ke květu a ty se ve vodě zakroutily jako chapadla.
Úplně nejlepší je provozovat tuto aktivitu po dešti a máčet pampelišky přímo v kalužích.
Výroba hmyzího hotelu
Při tvoření s dětmi v přírodě můžete vybudovat i něco užitečného a trvalého. My jsme letos využili pobyt u babičky na zahradě a dědovu dílnu a zkusili jsme si malý hmyzí hotýlek. Domeček jsem vyrobila z dřevěné bedýnky a pár prkýnek. S Maxíkem jsme společně chystali jednotlivé pokojíčky. V lese jsme sbírali šišky, klacky, kůru a na mezi jsme natrhali suchou trávu.
Celý popis a další fotky najdete v samostatném článku zde.
Návštěva a úklid oblíbené studánky
Pokud máte ve svém okolí nějakou oblíbenou studánku spojte příjemnou procházku i s užitečnou aktivitou. Ze studánky můžete odklidit napadané listí nebo jen posbírat odpadky v jejím okolí. My jsme zjistili, že ta naše oblíbená studánka by si zasloužila nový hrneček.
Když se nedá jít ven hrajeme si doma. Naše domácí jarní aktivity na najdete nově v eshopu.