Několik týdnů jsme si pohrávali s myšlenkou, že vyrobíme barevné ptáčky, které si zavěsíme na náš domácí stromek (větve kroucené vrby). Po prvním nezdaru s modelínou, jsme zvolili již vyzkoušený materiál a vznikli ptáčci ze slaného těsta.
Původně jsem chtěla na ptáčky využít starou modelínu a zkusit inspiraci, kterou jsem našla ve facebookové skupině Tvoříme s prožitkem. Připravila jsem dvě šablony a vymodelovali jsme několik ptáčků. Bohužel, modelína byla až příliš stará, jednotlivé barvy se dostatečně nepropojily a po ztvrdnutí se ptáčci rozsypali. Jinak je to moc krásné tvoření s úžasným efektem. Možná si to někdy zopakujeme s domácí modelínou.
Na druhý pokus jsme zvolili osvědčený materiál a vymodelovali jsme ptáčky ze slaného těsta. Na přípravu slaného těsta stačí obyčejný hrnek, ve kterém odměříte hladkou mouku, sůl a vodu v poměru 2:1:1. Vody se nemusí spotřebovat celé množství, záleží na konzistenci těsta.
Použitý materiál a pomůcky:
- slané těsto (mouka, sůl, voda)
- špejle
- nožíky na modelování
- špejle
- anilinové barvy
- malé štětce
Jako odměrku jsem použila malý kávový hrnek a vznikla nám hrouda těsta velikosti pěsti.
Na samotné modelování jsme neměli žádný plán ani předlohy. Já jsem se pustila spíše do abstraktní tvorby dekorativních ptáčků, Maxík to pojal hodně velkoryse. Utrhl si velký kus těsta a vymodeloval čápa.
Při samotném modelování jsme použili různé nožíky na zdobení, váleček a špejle na nožky. Druhý Maxíkův ptáček už byl menší a u třetího se rozhodl, že to bude motýl. Do každého výtvoru jsme udělali špejlí dírku na provázek.
Ptáčci ze slaného těsta se sušili dvě noci na topení.
Na barvení ptáčků jsem zvolila anilinky pro jejich zářivé barvy. Na malování jsme použili nejmenší štětce a celkem jsme se vyřádili v detailech.
Po zaschnutí barev jsem připravenými dírkami protáhla provázek a ptáčky jsme zavěsili na naši vrbu. Jen u čápa jsem měla trochu strach, aby pro jeho velikost větvičky nepolámal. Využili jsme tedy jeho dlouhých nohou ze špejlí a zapíchli ho do květináče.