Naše první 3D obrázky vznikly recyklací papírového odpadu. Nápad na tento obraz jsem nalezla na Instagramu pod #cardboardprojects. Moc se mi líbil obrázek samotný i využití materiálu a dětské představivosti. Maxíkovi se nápad také líbil a vše potřebné jsme měli doma k dispozici.
Použitý materiál a pomůcky:
- 1 kus kartónu větších rozměrů
- různé kousky tvrdého papíru, vlnité lepenky, ruličky a plata od vajec
- nůžky, zalamovací nožík
- tavná pistole
- vodovky a štětce
Nejprve jsem připravila větší kus pevného kartónu, který slouží jako základ a podklad celého obrazu. Maxík si zkoušel stříhat vlnitou lepenku a slabší kartóny. Já jsem připravila několik koleček (oválů) a nastříhala jsem plata od vajec a ruličky.
Když jsme usoudili, že už máme dostatek materiálu, začali jsme z jednotlivých kousků skládat kompozici. Snažila jsem se, aby si Max obrázek skládal co nejvíce sám. Já jsem mu pomáhala vše přilepit tavnou pistolí.
Na závěr si Maxík první 3D obrázek vybarvil vodovými barvami a tuto fázi si fakt užíval. Celé tvoření nám zabralo skoro 1,5 hodiny, ale vydržel soustředěně pracovat a malovat až do konce.
Spojením různých struktur papíru a barev vznikly zajímavé detaily.
Výroba a malování prvního 3D obrázku Maxe bavila, a proto jsme využili i inspiraci od Radky Rubešové na portrét. Portrét z kartónu byl jeden ze tří tipů na recytvoření, který byl zveřejněn v rámci příprav její RECYtvořivé výzvy.
Postup:
- Na kus kartónu nalepíte menší kus látky, který vytvoří podklad a zároveň rámeček.
- Dítě nakreslí fixem portrét – my jsme si vybrali babičku a obrázek měl být dárek k svátku.
- Portrét vystřihnete a nalepíte na připravený podklad.
V originálním postupu je výroba vlásků z vlny, ale Max nakreslil vlasy fixem a domaloval i nebe a to jsem nesměla ustřihnout. Portrét babičky si Maxík dotvořil kameny a kolečkem, jakože babička pracuje na zahrádce.