Padající opičky - homemade varianta z PET láhve
Padající opičky – homemade varianta z PET láhve

K tomuto nápadu a pokusu o homemade variantu oblíbené dětské hry Padající opičky mě přivedly malé umělohmotné závěsné opičky na koktejly. Hlavně jejich dlouhé zatočené ocásky, které vypadají skoro stejně jako u originální hry. Narazila jsem na ně asi před měsícem, kdy jsem bloumala po supermarketu a sháněla nějaký „tvořivý“ materiál domů do zásoby. Cena klasické hry sice není nikterak závratná (existuje i mnoho levných variant), ale tohle byla prostě výzva! Opičky jsem zakoupila a začala spřádat plány na realizaci.

 

Použitý materiál a pomůcky
  • PET láhev (objem 2l)
  • umělohmotné závěsné opičky na koktejly
  • špejle
  • kartón
  • pěnový papír (moosgumi)
  • barevný papír
  • hřebík, kleště, zalamovací nůž, nůžky
  • tavná pistole
  • barevné fixy

 

Konstrukce a hlavní komponenty ke hře „Padající opičky“

Před samotnou výrobou jsem si nastudovala několik návodů a popisků, zbytek jsem vyčetla z produktových fotografií. Základem celé hry je tělo, dutý strom, ve kterém jsou v pěti patrech otvory. Do otvorů se umisťují barevné špejle, které různě kříží vnitřní prostor. Špejle představují větve, na kterých se houpou opičky.

Originální hra vs DIY varianta

  • 1 x plastový korpus, tělo stromu – PET láhev s otvory
  • 30 x plastová barevná tyčka – nabarvené špejle
  • 30 x opička – závěsná koktejlová opička
  • 1 x barevná hrací kostka – klasická kostka s legendou na papírku
Padající opičky v homemade variantě z PET láhve.
Padající opičky v homemade variantě z PET láhve.

 

Postup výroby

K výrobě jsem použila dvoulitrovou PET láhev, na kterou jsem si lihovým fixem vyznačila místa na otvory. Otvory jsou v pěti patrech, na každém patře šest.

Příprava PET láhve a vytvoření otvorů.
Příprava PET láhve a vytvoření otvorů.

Otvory jsem tavila pomocí rozpáleného hřebíku (ten jsem nahřívala na plynovém vařiči). Dírky jsem udělala asi 1×0,5 cm, do každé by měly vejít dvě špejle. Na láhvi jsem nechala hrdlo i dno, aby lépe držela tvar.

Test korpusu - vložení špejlí a opiček.
Test korpusu – vložení špejlí a opiček.

Do připravených otvorů jsem postupně zasunovala všech 30 špejlí a případně jsem upravila velikost otvoru, kde špejle zadrhávaly. Když láhev konečně prošla testem, odstranila jsem hrdlo a dno a otvory jsem přebrousila malým pilníčkem na nehty (abychom se při hře neporanili o ostrý plast).

Základní komponenty k homemade variantě padajících opiček.
Základní komponenty k homemade variantě padajících opiček.

Aby měla hra pevné a rovné základy, vyrobila jsem „kořeny stromu“ z tvrdého kartónu. Naměřila jsem si obvod láhve a načrtla tři půlkruhové otvory (těmi se tahají opičky, které při hře spadnou ze stromu).

Příprava kartónové základny.
Příprava kartónové základny.

Kartónovou základnu jsem nalepila po obvodu PET láhve. Nevypadalo to ovšem moc hezky. Bylo vidět spoustu lepidla a nepřesností. Základnu jsem tedy polepila hnědým papírem a na tři nožky jsem nalepila trsy trávy ze zelené pěnovky. Pak jsem ještě retušovala hnědou a černou fixou.

Základna ke stromu pro hru padající opičky.
Základna ke stromu pro hru padající opičky.

Na vrcholek „stromu“ jsem po obvodu nalepila palmové listy nasříhané ze zelené pěnovky. Listy jsou částečně přes sebe tak, že zakrývají celou ostrou hranu PET láhve. Bohužel mi nevyšla světlezelená pěnovka, proto jsou listy tak nesouměrné.

Úprava vrchní části PET láhve do tvaru palmy.
Úprava vrchní části PET láhve do tvaru palmy.
Závěrečný test téměř hotového výrobku.
Závěrečný test téměř hotového výrobku.

Na základě posledního testu jsem špejle asi o 5 centimetrů zkrátila. Úplně na závěr už jen zbývalo špejle barevně odlišit a vymyslet hrací kostku. Špejle jsem na koncích označila barevnými fixy a při hře jsme použili klasickou hrací kostku s legendou barev podle hozených čísel.

Finální podoba všech komponentů ke hře Padající opičky.
Finální podoba všech komponentů ke hře Padající opičky.
Homemade hra Padající opičky.
Homemade hra Padající opičky.
Zajímá vás jak se opičky hrají?

Postup hry je jednoduchý. Dutý strom, v našem případě palma, má po celém obvodu otvory, do kterých se postupně zasune všech 30 špejlí. Špejle vytvoří hustou síť.

Síť špejlí uvnitř stromu.
Síť špejlí uvnitř stromu.

Poté se vrchním otvorem nasype dovnitř 30 opiček. Opičky různě propadávají i do nižších pater nebo se zachytí na špejlích.

Opičky před zahájením hry.
Opičky před zahájením hry.

První hráč hodí kostkou a podle barvy, která padne, vytahuje ze stromu příslušnou špejli. Pokračuje další hráč. Špejle se vždy vytahují z nejvyšších pater. Opičky se postupně propadávají níž nebo vypadnou ze stromu úplně. Hráč si sbírá opičky, které mu při jeho tahu propadly až dolů. Jemnými pohyby je možné pád opiček korigovat nebo je zavěsit na jinou špejli.

Opičky v průběhu hry po odstranění vrchních pater větví.
Opičky v průběhu hry po odstranění vrchních pater větví.

Pokud padne barva, která už není na stromě, hráč kolo vynechává. Hra končí, když jsou všechny špejle odstraněné nebo když vypadne poslední opička. Vyhrává hráč, který nasbírá méně opiček.

Maxíka hra bavila, ale ještě budeme muset pilovat techniku a zručnost.
Maxíka hra bavila, ale ještě budeme muset pilovat techniku a zručnost.

Výroba mi zabrala asi 4 hodiny, které beru jako relax. Byla to výzva a s výsledkem jsem celkem spokojená. A je to hratelné!

Aktuálně už má Maxík další přání. Krabicový fotbálek a traktor s velkým volantem, do kterého by se vešel 🙂 A co vy? Také tvoříte dětem hry a hračky? Podělte se s námi o nápady v komentářích nebo na Facebooku.

 

Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi