Ačkoliv jsem Velikonoce mnoho let nijak neslavila ani neprožívala, letos se něco změnilo. Po dlouhé době jsem pletla pomlázku, malovala vajíčka a s Maxíkem jsme si celý víkend užívali velikonoční tvoření. Na následujících řádcích je malé shrnutí našich DIY Velikonoc. Zkusili jsme si tři krásné a jednoduché tvořící aktivity, které se dají využít v jakékoliv roční době: barvení pomocí kuliček, barvení krepákem a rostoucí barvy.
Dekorace z proutků a barvení papíru pomocí kuliček
Jako první jsme si obstarali pár proutků, abychom si vyzkoušeli pletení pomlázky. Našla jsem videonávod, podle kterého jsme krásně zvládli dvě pomlázky z osmi. Maxík držel proutky a já pletla. Proutky, které nám zůstaly jsem jednoduše propletla a na koncích svázala do tvaru vajíčka.
Vzpomněli jsme si na naše hrátky s hlínou a barvení papíru pomocí kuliček. Postup je velmi jednoduchý. Stačí krabice (ideálně, aby se dovnitř vešel papír A4) a několik skleněných kuliček. Do krabice se vloží čistý bílý papír a nakapou barvy (temperové nebo akrylové). Pak se přidají kuličky a krabice se zavře. Jak se s krabicí třepe a různě se naklání, kuličky jezdí po papíře, skrz barvu a zanechávají jedinečnou stopu.
Z obarvených papírů jsem vystřihla dvě velké a několik malých vajíček, která jsme zavěsili na připravené proutky. Protože se Maxík rozhodl, že dekorace bude venkovní a věnuje jí na ozdobu stromu před školkou, vystřižená vajíčka jsem zalaminovala. Hotovou vajíčkovou dekoraci jsme dozdobili zelenou stuhou.
Barvení vajíček v krepovém papíru
Maxík si letos přál pravou koledu a vařená vajíčka. Naše velikonoční tvoření tedy pokračovalo přípravou a barvením vajíček. Jiné koledníky jsme při lockdownu nečekali, a tak mně přišlo zbytečné kupovat nějaké barvy nebo obtisky. Spolehli jsme se na to, co máme doma a zkusili experiment s krepovým papírem. Barvení pomocí krepáku jsme si zatím zkoušeli jen s papírem.
Postup je opět velmi jednoduchý, ale vytváří krásný efekt. Na papír se poklade vrstva různobarevných kousků krepáku a postříká se vodu. Krepový papír pustí barvu a rozpíjením se odstíny i různě promíchají.
S vajíčky jsme postupovali stejně. Uvařila jsem pět vajíček, která jsme obalovali do kousků krepového papíru. Aby nám papír k vajíčku dobře přilnul a pustil barvu, lehce jsme ho namáčeli vodou s kapkou octa.
Obalená vajíčka jsme nechali na mřížce, dokud krepák úplně neuschnul. Poté jsme papír sloupali (on vlastně spíše sám odpadl) a vajíčka jsme lehce potřeli sádlem, aby se leskla.
Vajíčka byla domácí, ani jedno nebylo bílé a přesto se barva krásně chytla. Z výsledku jsme byli oba dva mile překvapeni.
Kartonová velikonoční vajíčka a rostoucí barvy
Rostoucí barvy jsem měla v plánu už hodně dlouho. Tak nějak jsem tušila, že to je způsob malování, který by mohl Maxíka chytnout. Když už jsme byli v zápalu velikonočního tvoření, napadlo mě zkusit si barvy na kartonová vajíčka.
Rostoucí barva je vlastně řídké těstíčko. Na přípravu stačí mouka, sůl a voda v poměru jeden díl mouky a jeden díl soli. Vody tak akorát, aby výsledná směs šla nanášet a roztírat štětcem. To hlavní kouzlo těchto barev vzniká v mikrovlnce. Obrázek se dá „zapéct“, a protože je barva vlastně těstíčko, obrázek teplem naroste do výšky a je trochu plastický.
My jsme si namíchali misku základního těstíčka, které jsme rozdělili na pět dílů a jednotlivé díly jsme obarvili pomocí temper (lze použít i potravinářské barvivo). Z kartónu jsem vystříhala různě veliká vajíčka, na které jsme malovali. Každé vajíčko jsem poté nechala na pár vteřin zapéct v mikrovlnné troubě. Délka „pečení“ závisí na vrstvě barvy (případně na hustotě) a může se pohybovat od patnácti vteřin do minuty.
Jak jsem čekala, míchání a nanášení barev Maxíka bavilo. A pak ještě kouzlo v mikrovlnce a čekání na výsledek. Nestíhala jsem stříhat kartón a připravovat vajíčka. Barvu jsme si asi namíchali dost řídkou, možná to bylo i kartónem a někdy nám úplně nenarostla. Ale i tak některá vajíčka vyšla opravdu zajímavě. Ze zbytku barev jsme zkusili obrázek na papírový tácek a na něm barvy a struktura vyšly úplně jinak.
DIY taška na velikonoční koledu
Pro Maxíka jsem nachystala i jedno překvapení. Vyrobila jsem mu originální tašku na koledu. Na výrobu jsem použila starou dopisní obálku a různé zbytky barevných a obarvených papírů. Postup jsem popsala v článku s tipy na balení dárků.
Velikonoční tvoření s pracovními listy
Součástí Jarních pracovních listů, které najdete v našem obchůdku, je i tvoření překlápěcího vajíčka. Je to vlastně omalovánka složená ze šesti obrázků, které se vybarví a jednotlivá vajíčka se slepí k sobě.