Naše velikonoční tvoření - dekorace, vajíčka a taška
Naše velikonoční tvoření – dekorace, vajíčka a taška

Ačkoliv jsem Velikonoce mnoho let nijak neslavila ani neprožívala, letos se něco změnilo. Po dlouhé době jsem pletla pomlázku, malovala vajíčka a s Maxíkem jsme si celý víkend užívali velikonoční tvoření. Na následujících řádcích je malé shrnutí našich DIY Velikonoc. Zkusili jsme si tři krásné a jednoduché tvořící aktivity, které se dají využít v jakékoliv roční době: barvení pomocí kuliček, barvení krepákem a rostoucí barvy.

 

Dekorace z proutků a barvení papíru pomocí kuliček

Jako první jsme si obstarali pár proutků, abychom si vyzkoušeli pletení pomlázky. Našla jsem videonávod, podle kterého jsme krásně zvládli dvě pomlázky z osmi. Maxík držel proutky a já pletla. Proutky, které nám zůstaly jsem jednoduše propletla a na koncích svázala do tvaru vajíčka. 

Velikonoční tvoření - pomlázky z osmi proutků a vajíčko.
Velikonoční tvoření – pomlázky z osmi proutků a vajíčko.

Vzpomněli jsme si na naše hrátky s hlínou a barvení papíru pomocí kuliček. Postup je velmi jednoduchý. Stačí krabice (ideálně, aby se dovnitř vešel papír A4) a několik skleněných kuliček. Do krabice se vloží čistý bílý papír a nakapou barvy (temperové nebo akrylové). Pak se přidají kuličky a krabice se zavře. Jak se s krabicí třepe a různě se naklání, kuličky jezdí po papíře, skrz barvu a zanechávají jedinečnou stopu.

Kuličky a barvy v krabici.
Kuličky a barvy v krabici.
Papíry obarvené pomocí kuliček v krabici a polotovary pro naše velikonoční tvoření.
Papíry obarvené pomocí kuliček v krabici a polotovary pro naše velikonoční tvoření.

Z obarvených papírů jsem vystřihla dvě velké a několik malých vajíček, která jsme zavěsili na připravené proutky. Protože se Maxík rozhodl, že dekorace bude venkovní a věnuje jí na ozdobu stromu před školkou, vystřižená vajíčka jsem zalaminovala. Hotovou vajíčkovou dekoraci jsme dozdobili zelenou stuhou.

Vajíčková dekorace z proutků a barevných papírů.
Vajíčková dekorace z proutků a barevných papírů.
Velikonoční dekorace z proutků a barevných papírů.
Velikonoční dekorace z proutků a barevných papírů.
Barvení vajíček v krepovém papíru

Maxík si letos přál pravou koledu a vařená vajíčka. Naše velikonoční tvoření tedy pokračovalo přípravou a barvením vajíček. Jiné koledníky jsme při lockdownu nečekali, a tak mně přišlo zbytečné kupovat nějaké barvy nebo obtisky. Spolehli jsme se na to, co máme doma a zkusili experiment s krepovým papírem. Barvení pomocí krepáku jsme si zatím zkoušeli jen s papírem.

Postup je opět velmi jednoduchý, ale vytváří krásný efekt. Na papír se poklade vrstva různobarevných kousků krepáku a postříká se vodu. Krepový papír pustí barvu a rozpíjením se odstíny i různě promíchají.

S vajíčky jsme postupovali stejně. Uvařila jsem pět vajíček, která jsme obalovali do kousků krepového papíru. Aby nám papír k vajíčku dobře přilnul a pustil barvu, lehce jsme ho namáčeli vodou s kapkou octa.

Barvení vajíček pomocí krepového papíru.
Barvení vajíček pomocí krepového papíru.
Uvařená vajíčka obalená krepovým papírem.
Uvařená vajíčka obalená krepovým papírem.

Obalená vajíčka jsme nechali na mřížce, dokud krepák úplně neuschnul. Poté jsme papír sloupali (on vlastně spíše sám odpadl) a vajíčka jsme lehce potřeli sádlem, aby se leskla.

Vajíčka byla domácí, ani jedno nebylo bílé a přesto se barva krásně chytla. Z výsledku jsme byli oba dva mile překvapeni.

Velikonoční vajíčka obarvená krepovým papírem.
Velikonoční vajíčka obarvená krepovým papírem.
Kartonová velikonoční vajíčka a rostoucí barvy

Rostoucí barvy jsem měla v plánu už hodně dlouho. Tak nějak jsem tušila, že to je způsob malování, který by mohl Maxíka chytnout. Když už jsme byli v zápalu velikonočního tvoření, napadlo mě zkusit si barvy na kartonová vajíčka.

Rostoucí barva je vlastně řídké těstíčko. Na přípravu stačí mouka, sůl a voda v poměru jeden díl mouky a jeden díl soli. Vody tak akorát, aby výsledná směs šla nanášet a roztírat štětcem. To hlavní kouzlo těchto barev vzniká v mikrovlnce. Obrázek se dá „zapéct“, a protože je barva vlastně těstíčko, obrázek teplem naroste do výšky a je trochu plastický.

My jsme si namíchali misku základního těstíčka, které jsme rozdělili na pět dílů a jednotlivé díly jsme obarvili pomocí temper (lze použít i potravinářské barvivo). Z kartónu jsem vystříhala různě veliká vajíčka, na které jsme malovali. Každé vajíčko jsem poté nechala na pár vteřin zapéct v mikrovlnné troubě. Délka „pečení“ závisí na vrstvě barvy (případně na hustotě) a může se pohybovat od patnácti vteřin do minuty.

Rostoucí barvy a malování prvních vajíček.
Rostoucí barvy a malování prvních vajíček.

Jak jsem čekala, míchání a nanášení barev Maxíka bavilo. A pak ještě kouzlo v mikrovlnce a čekání na výsledek. Nestíhala jsem stříhat kartón a připravovat vajíčka. Barvu jsme si asi namíchali dost řídkou, možná to bylo i kartónem a někdy nám úplně nenarostla. Ale i tak některá vajíčka vyšla opravdu zajímavě. Ze zbytku barev jsme zkusili obrázek na papírový tácek a na něm barvy a struktura vyšly úplně jinak.

Velikonoční tvoření - kartónová vajíčka a malování rostoucími barvami.
Velikonoční tvoření – kartónová vajíčka a malování rostoucími barvami.

Jarní louka - rostoucí barvy z mouky a soli na papírovém tácku.
Jarní louka – rostoucí barvy z mouky a soli na papírovém tácku.
DIY taška na velikonoční koledu

Pro Maxíka jsem nachystala i jedno překvapení. Vyrobila jsem mu originální tašku na koledu. Na výrobu jsem použila starou dopisní obálku a různé zbytky barevných a obarvených papírů. Postup jsem popsala v článku s tipy na balení dárků.

DIY papírová taška z dopisní obálky, vajíčka a pomlázky.
DIY papírová taška z dopisní obálky, vajíčka a pomlázky.
Velikonoční tvoření s pracovními listy

Součástí Jarních pracovních listů, které najdete v našem obchůdku, je i tvoření překlápěcího vajíčka. Je to vlastně omalovánka složená ze šesti obrázků, které se vybarví a jednotlivá vajíčka se slepí k sobě.

Vybarvování a tvorba překlápěcího velikonočního vajíčka.
Vybarvování a tvorba překlápěcího velikonočního vajíčka.

 

Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi