Má aktivita do výměnné akce montessori pytlíkovky 2019
Má aktivita do výměnné akce montessori pytlíkovky 2019

Dnes se s vámi podělím o svou zkušenost s výměnou pytlíkových aktivit. Výměnnou akci montessori pytlíkovky pořádá už několik let Montessorihracky.cz a letos v září mi přistál v mailu jejich newsletter s vyhlášením podzimní výměny. Tak jsem se rozhodla, že se přihlásím. Newslettry normálně moc v lásce nemám, ale Montessorihracky.cz sleduji ráda a využívám pro inspiraci jejich materiály, které zasílají.

 

 

 

Montessori pytlíkovky (Busy Bugs) jsou jednoduché aktivity a hry, které děti nejen zabaví, ale většinou v sobě obsahují i vzdělávací prvek a jsou inspirovány montessori pedagogikou. Spoustu „pytlíkovek“ si rodiče sami vymýšlí a tvoří doma z běžně dostupných materiálů. Ale pokud jste už něco tvořili, víte, že materiálu je většinou potřeba nakoupit víc, než spotřebujete a že čas strávený na cestě od inspirace až po samotnou realizaci také není zadarmo. A odtud je už jen krůček k myšlence výměny aktivit.Princip výměny je jednoduchý. Dá se dohromady skupina 20 rodičů a každý z nich vyrobí jednu pytlíkovku dvacetkrát. Poté se všechny pytlíkovky sejdou u organizátora, který je rozdělí, a k vám nakonec doputuje balíček s dvaceti různými aktivitami.

 

Moje  zkušenosti s výměnou

Já jsem se do výměny montessori pytlíkovek zapojila poprvé a to na základě výzvy v newslettru, který jsem obdržela v září mailem. Zde byl rovnou odkaz na registrační formulář, jehož vyplnění zabralo pár minutek. Na začátku října přišel druhý mail s podrobnými instrukcemi, odkazem na sdílenou tabulku, registrací do Facebookové skupiny a odkazem na e-book s aktivitami pro inspiraci. Holky už to mají za ty roky vychytané, vše je jednoduché a dobře organizované.

Přihlásila jsem se do své skupinky „aktivity pro děti 3-6 let“, kde už v plném proudu probíhalo hlasování. Každá maminka navrhla okolo pěti aktivit, založila anketu s ilustračními fotkami a popiskem jednotlivých pytlíkovek (na co bude zaměřená, použitý materiál apod.). Ostatní hlasovaly a komentovaly. Cílem hlasování je hlavně rozmanitost aktivit a výsledná maximální spokojenost všech zúčastněných. Debata nad aktivitami trvala asi 10 dní a na samotnou výrobu zbývalo cca 14 dní. Deadline na odeslání aktivit byl 3. listopad.

Na svůj balík a výsledek celé výměny ještě čekám, ale těším se. Montessori pytlíkovky, které se v naší skupince odhlasovaly, se mi líbily a jsem na ně hodně zvědavá.

 

Moje aktivita

V mé anketě zvítězila aktivita, kterou jsem pracovně nazvala Lupa – poznávání stromů podle tvaru listů. Vybrala jsem si pět nejznámějších stromů, které u nás rostou – lípu, kaštan (jírovec), dub, břízu a javor. Vytvořila jsem pracovní listy ke každému stromu a „lupy“ ve tvaru listů jednotlivých stromů.

Lupa - poznávání stromů podle tvaru listů (má montessori pytlíkovka)
Lupa – poznávání stromů podle tvaru listů (má montessori pytlíkovka)

Ke každému stromu jsem připravila dva pracovní listy. První list obsahuje obrázek stromu, listu, plodu a květu, popisek a základní informace o stromu, plus nějakou zajímavost. Na druhém listu je básnička, část listu na dokreslení a okénko na vlepení skutečného listu.

Později jsem vytvořila ještě úvodní stránku s popiskem a obrázky, jak se mění stromy v jednotlivých ročních obdobích. Grafika byla nakonec ta jednodušší část. A velkou pomocí pro mne byla možnost vše vytisknout zadarmo.

Ukázka pracovního listu z mé montessori pytlíkovky
Ukázka pracovního listu z mé montessori pytlíkovky

Kompletní podklady v PDF ke stažení zde: listy stromy podklady

Lupy jsem vyráběla ze zelené pěnovky, tvrdého papíru, průhledné fólie a špachtlí.

Materiálu padlo neskutečně, ale povedlo se mi dodržet stanovený rozpočet. Zbytky pěnovky a tvrdých papírů jsem nakonec věnovala do naší školky a dětem určitě ještě poslouží. Různých kousků a odstřižků jsem měla půlku igelitové tašky.

Kompletace první lupy ve tvaru listu břízy
Kompletace první lupy ve tvaru listu břízy
Výroba aktivity v číslech

V naší skupince se sešlo 22 maminek. Plus se tvořila jedna aktivita navíc, kterou organizátorky vydraží a příspěvek poputuje na nákup knih do školy Kibera Utu Centre v Nairobi, v Keni (www.CentrumDialog.cz).

 • celkem jsem tedy tvořila 23 aktivit, každá obsahovala 11 pracovních listů a 5 stromů
 • 11 pracovních listů = 253 stránek celkem
 • lupy pro 5 stromů = 115 lup
 • každá lupa se skládala ze 2 vrstev: pěnovka a tvrdý papír
 • celkem 230 obkreslených obrysů a 230 ručně vystřižených listů
 • plus 115 koleček z průhledné fólie na každou lupu
 • plus 58 špachtlí – 115 popisků názvů stromů
 • rozpočet na jednu aktivitu vyšel na 45 Kč (tisk jsem měla zadarmo)

Byly to dlouhé večery s hrnkem kávy, nekonečné stříhání a lepení. Nejprve jsem si vytvořila několik prototypů a pak už jsem tvořila celé sady po 23 kusech. Jednodušší stromy lípa, dub a bříza mi zabraly cca tři večery – rozkreslit, vystříhat a slepit. Javory a kaštany byly náročnější na stříhání i lepení.

Ze začátku mě výroba bavila. Po pár dnech jsem začala své listy nenávidět. Několikrát jsem propadla panice, že to nezvládnu nebo nedokončím včas. Ale ten pocit vítězství a úlevy, když jsem nesla svůj balík na poštu, za to stál 😉 Každopádně to pro mne byla dobrá zkušenost: vymyslet, naplánovat, udržet rozpočet, vytvořit a dodržet stanovený termín. A za tuto zkušenost děkuji.

Teď už se jen těším až obdržím balík zpět a užijeme si se synem i ostatní pytlíkovky.

 

Edit:

Vyskytl se zádrhel a balík s pytlíkovkami nakonec dorazil až koncem listopadu. Tak jsem se rozhodla aktivity před synem utajit a využila jsem je v rámci adventního kalendáře. Od 6.prosince měl každý den doma schovanou jednu aktivitu.

Příprava na jednu sadu 23 listů javoru
Příprava na jednu sadu 23 listů javoru
Výroba dubů, nastříhané polotovary a špachtle
Výroba dubů, nastříhané polotovary a špachtle
Předkreslování podle šablony a stříhání lípy
Předkreslování podle šablony a stříhání lípy
První hotové javorové listy
První hotové javorové listy
Asi takovou hromádku tvoří 23 listů lípy
Asi takovou hromádku tvoří 23 listů lípy
Kompletní sada - lupy ve tvaru listů kaštanu, javoru, dubu, lípy a břízy
Kompletní sada – lupy ve tvaru listů kaštanu, javoru, dubu, lípy a břízy
Hromádky a kompletace pytlíkovek před odesláním
Hromádky a kompletace pytlíkovek před odesláním
Montessori pytlíkovky kompletní sada 23 aktivit
Montessori pytlíkovky kompletní sada 23 aktivit

 

Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

4 komentáře k “Montessori pytlíkovky, výměna pytlíkových aktivit

 1. To je super, že si to takhle sepsala. Popisuješ hodně podobné pocity. Většinu práce udělal manžel a písmenka po několika dnech taky nenáviděl. Taky jsem si myslela, že to nedoděláme. Taky se těším, až dojde balíček. Určitě lupy použiju s dětmi ve škole.

  1. Díky za reakci … aspoň vidím, že jsem ty smíšené pocity neměla sama. Doma si pár dní mysleli, že jsem zešílela 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi