Dnes se s vámi podělím o svou zkušenost s výměnou pytlíkových aktivit. Výměnnou akci montessori pytlíkovky pořádá už několik let Montessorihracky.cz a letos v září mi přistál v mailu jejich newsletter s vyhlášením podzimní výměny. Tak jsem se rozhodla, že se přihlásím. Newslettry normálně moc v lásce nemám, ale Montessorihracky.cz sleduji ráda a využívám pro inspiraci jejich materiály, které zasílají.
Montessori pytlíkovky (Busy Bugs) jsou jednoduché aktivity a hry, které děti nejen zabaví, ale většinou v sobě obsahují i vzdělávací prvek a jsou inspirovány montessori pedagogikou. Spoustu „pytlíkovek“ si rodiče sami vymýšlí a tvoří doma z běžně dostupných materiálů. Ale pokud jste už něco tvořili, víte, že materiálu je většinou potřeba nakoupit víc, než spotřebujete a že čas strávený na cestě od inspirace až po samotnou realizaci také není zadarmo. A odtud je už jen krůček k myšlence výměny aktivit.
Princip výměny je jednoduchý. Dá se dohromady skupina 20 rodičů a každý z nich vyrobí jednu pytlíkovku dvacetkrát. Poté se všechny pytlíkovky sejdou u organizátora, který je rozdělí, a k vám nakonec doputuje balíček s dvaceti různými aktivitami.
Moje zkušenosti s výměnou
Já jsem se do výměny montessori pytlíkovek zapojila poprvé a to na základě výzvy v newslettru, který jsem obdržela v září mailem. Zde byl rovnou odkaz na registrační formulář, jehož vyplnění zabralo pár minutek. Na začátku října přišel druhý mail s podrobnými instrukcemi, odkazem na sdílenou tabulku, registrací do Facebookové skupiny a odkazem na e-book s aktivitami pro inspiraci. Holky už to mají za ty roky vychytané, vše je jednoduché a dobře organizované.
Přihlásila jsem se do své skupinky „aktivity pro děti 3-6 let“, kde už v plném proudu probíhalo hlasování. Každá maminka navrhla okolo pěti aktivit, založila anketu s ilustračními fotkami a popiskem jednotlivých pytlíkovek (na co bude zaměřená, použitý materiál apod.). Ostatní hlasovaly a komentovaly. Cílem hlasování je hlavně rozmanitost aktivit a výsledná maximální spokojenost všech zúčastněných. Debata nad aktivitami trvala asi 10 dní a na samotnou výrobu zbývalo cca 14 dní. Deadline na odeslání aktivit byl 3. listopad.
Na svůj balík a výsledek celé výměny ještě čekám, ale těším se. Montessori pytlíkovky, které se v naší skupince odhlasovaly, se mi líbily a jsem na ně hodně zvědavá.
Moje aktivita
V mé anketě zvítězila aktivita, kterou jsem pracovně nazvala Lupa – poznávání stromů podle tvaru listů. Vybrala jsem si pět nejznámějších stromů, které u nás rostou – lípu, kaštan (jírovec), dub, břízu a javor. Vytvořila jsem pracovní listy ke každému stromu a „lupy“ ve tvaru listů jednotlivých stromů.
Ke každému stromu jsem připravila dva pracovní listy. První list obsahuje obrázek stromu, listu, plodu a květu, popisek a základní informace o stromu, plus nějakou zajímavost. Na druhém listu je básnička, část listu na dokreslení a okénko na vlepení skutečného listu.
Později jsem vytvořila ještě úvodní stránku s popiskem a obrázky, jak se mění stromy v jednotlivých ročních obdobích. Grafika byla nakonec ta jednodušší část. A velkou pomocí pro mne byla možnost vše vytisknout zadarmo.
Kompletní podklady v PDF ke stažení zde: listy stromy podklady
Lupy jsem vyráběla ze zelené pěnovky, tvrdého papíru, průhledné fólie a špachtlí.
Materiálu padlo neskutečně, ale povedlo se mi dodržet stanovený rozpočet. Zbytky pěnovky a tvrdých papírů jsem nakonec věnovala do naší školky a dětem určitě ještě poslouží. Různých kousků a odstřižků jsem měla půlku igelitové tašky.
Výroba aktivity v číslech
V naší skupince se sešlo 22 maminek. Plus se tvořila jedna aktivita navíc, kterou organizátorky vydraží a příspěvek poputuje na nákup knih do školy Kibera Utu Centre v Nairobi, v Keni (www.CentrumDialog.cz).
- celkem jsem tedy tvořila 23 aktivit, každá obsahovala 11 pracovních listů a 5 stromů
- 11 pracovních listů = 253 stránek celkem
- lupy pro 5 stromů = 115 lup
- každá lupa se skládala ze 2 vrstev: pěnovka a tvrdý papír
- celkem 230 obkreslených obrysů a 230 ručně vystřižených listů
- plus 115 koleček z průhledné fólie na každou lupu
- plus 58 špachtlí – 115 popisků názvů stromů
- rozpočet na jednu aktivitu vyšel na 45 Kč (tisk jsem měla zadarmo)
Byly to dlouhé večery s hrnkem kávy, nekonečné stříhání a lepení. Nejprve jsem si vytvořila několik prototypů a pak už jsem tvořila celé sady po 23 kusech. Jednodušší stromy lípa, dub a bříza mi zabraly cca tři večery – rozkreslit, vystříhat a slepit. Javory a kaštany byly náročnější na stříhání i lepení.
Ze začátku mě výroba bavila. Po pár dnech jsem začala své listy nenávidět. Několikrát jsem propadla panice, že to nezvládnu nebo nedokončím včas. Ale ten pocit vítězství a úlevy, když jsem nesla svůj balík na poštu, za to stál 😉 Každopádně to pro mne byla dobrá zkušenost: vymyslet, naplánovat, udržet rozpočet, vytvořit a dodržet stanovený termín. A za tuto zkušenost děkuji.
Teď už se jen těším až obdržím balík zpět a užijeme si se synem i ostatní pytlíkovky.
Edit:
Vyskytl se zádrhel a balík s pytlíkovkami nakonec dorazil až koncem listopadu. Tak jsem se rozhodla aktivity před synem utajit a využila jsem je v rámci adventního kalendáře. Od 6.prosince měl každý den doma schovanou jednu aktivitu.
To je super, že si to takhle sepsala. Popisuješ hodně podobné pocity. Většinu práce udělal manžel a písmenka po několika dnech taky nenáviděl. Taky jsem si myslela, že to nedoděláme. Taky se těším, až dojde balíček. Určitě lupy použiju s dětmi ve škole.
Díky za reakci … aspoň vidím, že jsem ty smíšené pocity neměla sama. Doma si pár dní mysleli, že jsem zešílela 🙂
Dobrý den. Funguje ještě pytlíková výměna?Mohu vědět více a kde?
Přihlašování probíhalo na začátku října zde https://montessorikurz.cz/podzimni-vymena-aktivit-inspirovana-pedagogikou-montessori/
Kdy bude vyhlášena další, to netuším 🙁