Na začátek se hned přiznám, že webovky přes léto hodně zanedbávám. Ale pokud nás sledujete na sociálních sítích, víte, že jsme si letní tvoření hodně užívali. Zejména hrátky u moře. Už je to skoro čtrnáct dní, co jsme se vrátili zpět do ČR, proto jsem se rozhodla trochu zavzpomínat a udělat jeden větší souhrnný článek s fotogalerií.
Přes všechny trable letošního léta (a bohužel se nejednalo jen o potíže spojené s koronavirem), se nám nakonec podařilo vycestovat až v druhé polovině srpna. Řecko s povinnými testy nám vystavilo stopku, ale plán „B“ všechno špatné vynahradil. V Chorvatsku jsme si užili úžasných šest týdnů.
Kromě tradičních aktivit a povinností (více se dočtete v loňském článku z Řecka) jsme si pobyt zpestřili tvořením z papíru, igelitu, krabiček, ruliček, hrou na piráty a blbnutím v písku.
Pro mne jsou to krásné vzpomínky, pro vás třeba inspirace na příští léto.
Hrady a města z písku
K tomuto tvoření asi není třeba komentář. Stačí bytelná lopatka. Ta naše sice byla, přesto tuto sezónu nepřežila.
Zahrabávání do písku
Kdo jako dítě miloval zahrabávání do písku? My jsme se u toho i kreativně vyřádili.
Medúza z igelitových sáčků
Námět na medúzu z igelitových sáčků jsem zahlédla na Pinterestu. Velké pytle na odpadky s sebou vozíme pravidelně, takže jsme ji hned museli vyzkoušet. Medúza se stala hitem v celém kempu.
Už dříve jsem pro Maxíka jednu medúzu ze sáčku vyrobila jako hračku do vany. Obě medúzy mají samostatný článek, kde se dozvíte i postup.
Mořský ježek
K tvoření ježka se váže jedna nemilá vzpomínka. Maxík si na jednoho v moři šlápl. Nožku měl jak jehelníček a strávili jsme hrozných 40 minut na pohotovosti. Druhý den jsem vymýšlela nějakou klidovou aktivitu, ale Maxík chtěl strašně vědět, jak takový ježek vypadá, co dělá, čím se živý a dokonce si myslel, že po šlápnutí umřel (jako včelička, která přijde o žihadlo).
Nakonec z toho bylo dopolední vzdělávací okénko. Koukali jsme na obrázky, něco si přečetli a pak jsme volně přešli k tvoření na téma mořský ježek. Prvního ježka si Maxík nakreslil. Druhého jsme vyrobili z limetky, do které jsme zapíchali sirky (v té době už se v ČR tvořili první ježci z kaštanů).
Obrázek života v moři
Téma podmořského světa se Maxovi zalíbilo a vlastně jsme se k němu opakovaně vraceli. Při tvorbě tohoto obrázku jsme rozpíjeli fixy vodou a na připravený podklad si Max nakreslil zvířátka.
Poznáte všechna zvířata, která jsou na obrázku nakreslená? Šnek, mořský had, ryba, želva, krab, medúza, ježek, žralok, delfín a mořský koník.
Obličeje z přírodnin
Tohle tvoření jsem si chtěla vyzkoušet už na jaře nebo na podzim. Nakonec na něho došlo v létě. Stačí oválný bílý papír ve tvaru obličeje a zbytek už je na dětské fantazii.
Obrázky, které nám zdobili stan
Někdy jsme si kreslili jen tak, bez tématu a obrázky jsme postupně plnili provizorní nástěnku ve stanu.
Obrázky jsme na nějaký čas pověsili i doma, aby nám ještě chvíli připomínali letní zážitky.
Hodinky z ruliček
Hra na piráty – dalekohled, pirátská vlajka a páska přes oko, mapa ostrovů
Nejprve to začalo stavbou lodi ze všeho možného, co jsme měli v kempu k dispozici. Postupně jsme si ke hře vytvářeli i další doplňky: dalekohled z ruliček, pásku přes oko, pirátskou vlajku a mapu ostrovů. Hra na piráty byla zábava na několik dní.
Hledání pokladu
Ke hře na piráty se samozřejmě hodí i téma hledání pokladu. Pro Maxíka jsem na jedno dopoledne vytvořila bojovou hru – honbu za pokladem.
Nakreslila jsem mapu kempu, kterou jsem rozstříhala na osm kousků. Kousky mapky jsem schovala v okruhu stanů a ukryla jsem poklad.
Maxík nejprve hledal jednotlivé dílky, poté skládal mapu a na konec vyrazil podle hádanky v mapě hledat poklad.
Poté Max hru otočil, nakreslil mapu, schoval dílky a já jsem hledala.
Hlavní cenu výtvarníka léta 2020 ovšem získává zapadající slunce 🙂