Kaleidoskop - krasohled z ruličky a CD
Kaleidoskop – krasohled z ruličky a CD

Také jste se jako malé děti rádi dívali skrz kaleidoskop? Já jsem ho jako dítě znala spíše pod názvem krasohled. Na Pinterestu jsem narazila na několik návodů na jeho výrobu a zjistila jsem, že je to velmi jednoduché a stačí k tomu materiál, který najdeme běžně doma. Musím se přiznat, že toto tvoření mě znovu vrátilo do dětských let a výsledek mě bavil více, než Maxíka.

 

Základním materiálem, který potřebujete na výrobu kaleidoskopu je zrcadlový papír nebo plast se stejným efektem a tubus. Proto se výborně hodí stará CDčka a ruličky, kterých se u nás doma najde opravdu hodně.

Základní materiál na výrobu kaleidoskopu.
Základní materiál na výrobu kaleidoskopu.
Použitý materiál a pomůcky:
  • malá rulička
  • staré CD (2-3 kusy)
  • kelímky a plast z bonboniéry (na střípky)
  • tavná pistole, nůžky, zalamovací nožík
  • vodovky
  • lepící páska

 

Pro výrobu kaleidoskopu potřebujete tři obdélníky ze zrcadlového materiálu. Já jsem se CDčka snažila stříhat nůžkami, ale je to opravdu tuhý materiál, takže jsem jedny nůžky zlomila. Pak jsem zjistila, že CD se skládá ze dvou vrstev, které jdou celkem lehce oddělit a samostatně se lépe stříhají. Zůstane jedna vrstva průhledná a jedna, která odráží.

Maxíkovi jsem svěřila zdobení ruličky a výslednou podobu kaleidoskopu. Vybral si vodovky a na ruličku namaloval barevné pruhy.

Ruličku na kaleidoskop si Maxík namaloval vodovkami.
Ruličku na kaleidoskop si Maxík namaloval vodovkami.

Ze zrcadlové vrstvy jsem vystřihla tři obdélníky, z průhledné vrstvy 2 kolečka o průměru ruličky. Obdélníky jsem slepila k sobě do tvaru trojúhelníku, zrcadlovou vrstvou, která odráží, směrem dovnitř. Místo střípků, které v kaleidoskopu vytváří krásné obrazce, jsem použila nastříhané kousky plastů. Našla jsem barevný kelímek od jogurtu, zlatý a stříbrný vnitřek z bonboniéry.

Vnitřek kaleidoskopu tvoří tři obdélníky ze starého CD.
Vnitřek kaleidoskopu tvoří tři obdélníky ze starého CD.
Jednotlivé dílky kaleidoskopu před jeho kompletací.
Jednotlivé dílky kaleidoskopu před jeho kompletací.
Postup na složení kaleidoskopu

Nejprve jsme do vnitřku ruličky vlepili průhledné kolečko, asi jeden centimetr pod okraj. Na toto kolečko jsme nasypali střípky a poté jsme na samotný okraj nalepili druhé kolečko a ruličku jsme z jedné strany uzavřeli.

Pohled do vnitřku kaleidoskopu.
Pohled do vnitřku kaleidoskopu.
Vnitřek kaleidoskopu a připravený uzávěr s kukátkem.
Vnitřek kaleidoskopu a připravený uzávěr s kukátkem.

Z druhé strany jsme vložili vytvořený trojúhelník. Byl trochu menší než průměr ruličky, proto jsme ho po stranách zajistili kousky papíru, aby se uvnitř nehýbal. Jako uzávěr jsem vystřihla kolečko z tvrdého papíru s malým otvorem uprostřed. Kolem kukátka jsem nakreslila fixem oko.

Hotový kaleidoskop - krasohled z ruličky a CD.
Hotový kaleidoskop – krasohled z ruličky a CD.
Pohled do kaleidoskopu

Mile mě překvapilo, že kaleidoskop funguje a jako důkaz jsem se pokusila nafotit a natočit některé obrazce. Více v malé galerii a videu níže.

 

Kaleidoskop - krasohled z ruličky a CD

Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi