Jídlo z filcu - obložený chlebíček
Jídlo z filcu – obložený chlebíček

Když jsem přemýšlela, z čeho vyrobíme jídlo do naší nové kuchyňky, v hlavě mi rezonoval hluk vycházející ze smaltovaného hrnce, ve kterém můj syn vařil LEGODuplo kostky. A náhle jsem si vzpomněla na jídlo z filcu. Začala jsem googlit a ukládat si obrázky na pinterest.

Vůbec jsem netušila, jaký je filc úžasný materiál. Dobře se s ním tvoří, výrobky jsou krásně barevné, měkké a s trochou fantazie si vyrobíte skoro cokoliv. Na internetu většinou narazíte na šité jídlo z filcu, já jsem vzala do ruky tavnou pistoli. Moje „lepené jídlo z filcu“ možná není tak dokonalé, ale lepení ušetří hodně času.

Postup je jednoduchý a po prvním zkušebním kusu už to šlo samo. Vždy jsem nanášela jen trochu lepidla a přimáčkla lepené vrstvy filcu k sobě. Lepidlo se částečně vsákne do filcu a utvoří pevný spoj. Zároveň se přebytečné lepidlo dostane ven a malými nůžkami se dá odstřihnout a spoj se krásně začistí.

Trochu mě překvapila cena filcu jeden kus velikosti A4 se v kamenných obchodech pohybuje od 15 do 20 korun (v e-shopech sice vyjde levněji, ale když se započítá poštovné, už to tak výhodné není). Já jsem si pro začátek koupila 10 kusů různých barev po 15 korunách a nakonec jsem celkem spokojená. Za 150 korun jsem toho vyrobila poměrně dost a ještě mi zbylo.

Jako první jsem zkusila jednoduchý obložený chlebíček. Další dobroty vám budu postupně představovat v následujících článcích.

Jídlo z filcu - obložený chlebíček
Jídlo z filcu – obložený chlebíček
Obložený chlebíček
  • Šunka, sýr: 2 vrstvy filcu vystřižené do požadovaného tvaru a slepené k sobě, 2 vrstvy pro větší pevnost, ale není nutné vycpávat
  • Vajíčko – volské oko: 2 krát bílý ovál, 1 žluté kolečko a vycpané trochou vaty
  • Paprika: tvořená ze zbytků různých barev, cca 2 cm široký pruh filcu přeložený napůl a podélně slepený, na 3 místech je pomocí lepidla vytvořen záhyb
  • Rajče: je už trochu piplačka, potřebujete 2 kolečka červeného filcu, slepená a vycpaná vatou, 2 menší kolečka světlého filcu, vystřižená do tvaru jádřince a nalepená, jadýrka jsou vyšitá žlutou nití
  • Chlebík: 2 kusy světlého filcu, 1 pruh tmavého filcu po obvodu jako kůrka a 1 pruh světlého filcu, vycpané vatou
Jídlo z filcu - obložený chlebíček
Jídlo z filcu – obložený chlebíček

Použitý materiál a pomůcky:

  • filc různých barev
  • tavná pistole
  • jehla a nit
  • nůžky
Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi