Měsíc březen je za námi a byl to měsíc plný změn a novinek. Naše stránky se rozrostly o vlastní obchůdek, eshop s PDF materiály. Všechno to odstartovaly jarní pracovní listy, které jsem začala tvořit pro Maxe. Jako první jsem nakreslila stromové bludiště a chtěla jsem k němu jednoduché ptáčky. Když už jsem měla v ruce tužku, nakreslila jsem ptáčka. Pak přišel nápad na druhého ptáčka, vajíčko a hnízdo. Poprvé jsem si zkusila převézt kresbu do elektronické podoby, aby se dala snadněji množit. Postupně jsem přidávala další a další obrázky, jednotlivé úkoly, až vznikl celý soubor pracovních listů. A najednou vznikl nápad na vlastní eshop s našimi hrami a materiály.
Pracovní listy jsem netvořila poprvé. Už na podzim na Maxíkovo přání postupně vznikla velká sbírka téměř třiceti úkolů. Většina z nich je volně ke stažení v tomto článku. Ale poprvé jsem si zkusila všechny podklady nakreslit sama. Převedení do elektronické podoby pro mě byla celkem dřina, ale zjistila jsem, že mě to neskutečně baví.
Také jsem si před nějakou dobou vyzkoušela výrobu podkladů k různým hrám, které stačí vytisknout a případně zalaminovat. Vytvořila jsem pro Maxe několik her: Dobble s potravinami, Šuplík ponožek a karetní hru Kámen, nůžky, papír.
Společně jsme při listování jedním časopisem objevili dětské sudoku. Protože ho luštění zaujalo, vytvořili jsme si vlastní herní doplňky. Použila jsem kresby z pracovních listů, jeden Maxíkův obrázek, na který jsem zalaminovala mřížku pro luštění a vznikla naše originální sada pro luštění Sudoku.
Trošku mě trápila otázka, co se všemi těmi materiály? Byla by škoda, kdyby se jen tak válely ve složkách v počítači. A to byl poslední krůček k definitivnímu rozhodnutí otevřít obchůdek. Chvilku to trvalo, zejména všechno zkompletovat do ideální podoby k tisku, sepsat návody ke hrám a popisky, ale eshop je hotov.
Jak vznikaly jarní pracovní listy?
Jarními pracovními listy pro Maxíka začala nová etapa mého kreslení a tvoření. Jako první jsem nakreslila stromové bludiště a „úkol“ s ptáčky a hnízdem. Max všechno spojil dohromady a výsledkem byl tento obrázek.
Také se mu zalíbilo doplňování logických řad. Měla jsem už prvního ptáčka v elektronické podobě a tak jsem mu dotvořila barevné kamarády. Ze žlutého ptáčka se vlastně vyklubalo kuře a dokreslením slepičky a kohouta vznikly další náměty do pracovních listů.
Kresby vznikaly pomocí tužky, gumy a černého fixu. Zbytek se ladil v počítači, například nepovedené linie a barvy.
S novými kresbami se počet listů a úkolů postupně navyšoval a na závěr vznikla omalovánka.
Celý soubor jarních pracovních listů má dvanáct stran a obsahuje tyto úkoly:
- omalovánka
- logické řady a vybarvování posledních ptáčků
- logické řady, stříhaní a doplňování posledních obrázků
- obrázkové počítaní, stříhání a přiřazování číslice
- krmení kuřátek, počítání a kreslení semínek
- hledání v obrázku a počítání 4 symbolů
- prostorová orientace, která kuřátka jdou vlevo a která vpravo
- prostorová orientace a vybarvování obrázků podle pokynů
- obtahování čar, cesta motýlka na kytičku
- stromové bludiště
- tvoření obrázku – vybarvení ptáčků, obtahování vajíček, kresba hnízda
- vajíčkové sudoku – stříhání a luštění
Maxík zanedlouho oslaví páté narozeniny, takže většinu úkolů jsem tvořila tak, aby se hodily pro předškoláka.
Pokud máte menší děti, můžete vyzkoušet Jarní postřehovky. Jedná se o karetní hry ala Dobble se čtyřmi symboly na kartě (celkem 13 karet). Pro první variantu jsem použila obrázky z pracovních listů s tématem jara a velikonoc. V druhé variantě jsou pouze barevná vajíčka na procvičování barev.