Hrátky s modelínou. Tvoříme příšerky.
Hrátky s modelínou. Tvoříme příšerky.

Modelína je Maxíkův oblíbený materiál. Jeho první modelování bylo spojeno hlavně s vařením. Modelínu různě krájel, trhal, válel kuličky a připravoval nejrůznější pokrmy. Pro tyto účely jsme si vařili domácí jednobarevnou variantu (recept zde). Od Ježíška dostal novou sadu kelímků s osmi barvami a začal více experimentovat. Zkoušel zvířátka, figurky, předměty, modeloval podle videa, ale stejně většina výtvorů skončila na talíři v podobě jídla. Pro zpestření mě napadlo propojit modelování a hru s kostkou. Připravila jsem jednoduché schéma pro hrátky s modelínou, při kterých vznikají barevné příšerky.

 

Princip hry je jednoduchý. Hodíte kostkou a podle hozené hodnoty vyberete barvu modelíny. Hodíte podruhé a dle schématu vytvoříte příslušnou část příšerky. A tak stále dokola. Házíte a vybíráte z šesti barev a tvarů. Na první pohled se tvoří hodně konkrétní věc, ale kostka zajišťuje princip náhody v kombinacích a ve schématu jsem nechala i hodně prostoru pro vlastní fantazii.

Modelujeme příšery. Házíme kostkou a vybíráme kombinace barev a tvarů.
Modelujeme příšery. Házíme kostkou a vybíráme kombinace barev a tvarů.
Průběh modelování a vznikající příšerky.
Průběh modelování a vznikající příšerky.

 

Potřebný materiál a pomůcky:

Příšerky jsem pojala jako hlavonožce. Prvním hodem se vytvoří tělo, poté vlasy nebo uši. Při třetí a čtvrté sérii hodů se rozhoduje o barvě, tvaru a počtu končetin. Poté barva a tvar pusy. Jako poslední se tvoří oči

Pro hrátky s modelínou jsem nakreslila jednoduché schéma.
Pro hrátky s modelínou jsem nakreslila jednoduché schéma.

Po dokončení schématu jsem si nebyla úplně jistá, zda to bude fungovat, ale funguje to. Max byl nejdříve také překvapený, co je to za blbost. Vzápětí, s první vymodelovanou příšerkou, přišlo nadšení. Příšerkám jsme zkusili vymyslet i jména a vzájemně jsme se strašili.

Vyzkoušeli jsme hrát každý sólo (sám si házíš a modeluješ). Zkusili jsme i variantu jeden hází a druhý modeluje. Může to být i společné dílo a každý může tvořit jinou část těla.

Moje příšera. Maxík házel, já modelovala.
Moje příšera. Maxík házel, já modelovala.

Stejným postupem by šlo využít i barevné papíry nebo jen fixy, ale u modelíny mě baví ten 3D efekt. Modelování je také příjemné a rychlejší. Jen výtvory musíme archivovat pomocí fotek.

Musím uznat, že i mě samotnou tyto hrátky s modelínou chytily. Můžu u toho vypnout, nemyslet, jen házím kostkou a modeluji. Dítě je nadšené, že děláme něco spolu a přitom si do toho vzájemně neremcáme. Jako bonus vznikají opravdu povedené příšerky. Princip náhody, fantazie, barvičky a práce s modelínou … a dohromady to funguje skvěle.

Nedávno jsme si schéma lehce obměnili a vytvořili si druhou variantu.

Schéma pro modelování příšerek 2
Schéma pro modelování příšerek 2
Příšerky z modelíny 1
Příšerky z modelíny 1
Příšerky z modelíny 2
Příšerky z modelíny 2

Vaše příšerky rádi přivítáme na Facebookové stránce Maxíkova kuchyňka nebo ve skupině Tvoříme s dětmi, pro děti a pro radost.

 

A zde malá galerie našich obludek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi