Hra na kuchaře. Vytisknuté obrázky podlepené barevným a tvrdým papírem.
Hra na kuchaře. Vytisknuté obrázky podlepené barevným a tvrdým papírem.

Tato hra vznikla na přání Maxíka, který ji objevil ve školce. Jednou jsem náhodou dorazila včas, a na oplátku jsem si vyslechla rozzlobeného Maxe, že prý nestihl dohrát super hru. Celou cestu domů o ní vyprávěl. Co taky jiného. Byla to hra o vaření. Z jeho popisu jsem pochopila, že se jedná o nějakou deskovku pro děti s tématem „hra na kuchaře“. Po chvilce googlování jsem narazila na originál s názvem „Bláznivý šéfkuchař“. Podle obrázků mi Maxík potvrdil, že jsem na dobré stopě.

 

Hra má poměrně jednoduchá pravidla (najdete například zde) a dá se libovolně přizpůsobit věku a schopnostem dětí. Princip hry spočívá v hledání kartiček s ingrediencemi nebo náčiním, které se přikládají na kartu kuchaře s konkrétním pokrmem. Když hráč najde všech sedm obrázků a zaplní políčka na kartě, přichází na řadu ruleta. Nejprve si musí vytočit talíř a pak obrázek, který značí, že svůj pokrm může servírovat. Ruleta obsahuje i dva obrázky s hodinami, které symbolizují zdržení.

Hra na kuchaře má jednoduchá pravidla. Nejprve hledáte kartičky s náčiním a ingrediencemi k pokrmu.
Hra na kuchaře má jednoduchá pravidla. Nejprve hledáte kartičky s náčiním a ingrediencemi k pokrmu.
Použitý materiál a pomůcky:
  • Google obrázky, fotobanka
  • tiskárna
  • nůžky, lepidlo
  • barevné papíry
  • kartón

Pravidla a celá hra na kuchaře mi přišla poměrně jednoduchá. Večer mi to u počítače vrtalo hlavou a vznikl nápad na vlastní provedení. Obrázek kuchaře jsem měla uložený. Byl to vítězný návrh pro obálku naší Obrázkové kuchařky. Shodou okolností jsem našla stejně graficky zpracovaný obrázek i kuchařky holky.

Tři karty pro kuchaře na barevném papíru.
Tři karty pro kuchaře na barevném papíru.

Na karty kuchařů se bezvadně hodily barevné papíry s vysokou gramáží, které jsme měly doma. Max byl z nápadu nadšený. Hned druhý den jsme společně vybrali tři jídla: špagety, pizzu a koláček. Já jsem vyhledala obrázky jednotlivých pokrmů, náčiní a ingrediencí. Vše jsme vytiskli, rozstříhali a podlepili tvrdým papírem.

Karta kuchaře v detailu.
Karta kuchaře v detailu.

Důležitou součást hry tvoří také ruleta. Tu jsme si vyrobili z papírového tácku, na který jsme si nakreslili jednotlivé kroky ve hře. Talíř (hráč si bere talíř), panáčka s talířem (hráč si bere obrázek pokrmu a pokládá ho na talíř), který označuje servírování a konec hry. Ruleta ještě obsahuje panáčka s hodinami, který symbolizuje zdržení. Obrázky jsme si nakreslili společně.

Ruleta z papírového tácku. Kresby jsou společná práce.
Ruleta z papírového tácku. Kresby jsou společná práce.

Naše původní ruleta měla pohyblivou ručičku (brčko na špejli), která se dala roztočit. Brzy se ale zničila. Později jsme na papírový talíř připsali čísla a v závěru hry házíme jen kostkou.

Hra na kuchaře není o rychlosti, paměti ani znalostech, protože vše závisí na štěstí v závěrečných kolech s ruletou. Ale všechny tyto dovednosti se při hraní potrénují. A Maxíka z nějakého důvodu strašně baví.

Postupem času jsme si upravili i pravidla. Používáme vždy všechny kartičky a musíme mít zavřené oči při tahu soupeře. Abychom neviděli, zda náhodou neotočil naší ingredienci. Hru to lehce ztíží, zejména střídají-li se jen dva hráči.

Stejnou hru si můžete vyrobit i doma. Stačí si stáhnout a vytisknout naše PDF podklady. My jsme využili barevné papíry na karty kuchařů a měkký kartón k podlepení talířů, jídel a kartiček.

Obrázky všech kartiček ke hře na kuchaře.
Obrázky všech kartiček ke hře na kuchaře.
Hra na kuchaře v PDF:

 

Pokud máte doma malé počtáře, mrkněte i na článek o naší LEGO hře (obsahuje podklady v PDF k tisku). Pro starší a pokročilé hráče si můžete vybrat něco v obchůdku. Pro milovníky pexesa a paměťových her doporučuji u nás oblíbený Šuplík ponožek.

Vytisknuté a zalaminované karty.
Šuplík ponožek – karetní hra
Líbil se ti článek, tipy nebo inspirace? Sdílej je s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečetl/a jsem si obchodní podmínky a zásady o ochraně osobních údajů a souhlasím s nimi