Tato hra vznikla na přání Maxíka, který ji objevil ve školce. Jednou jsem náhodou dorazila včas, a na oplátku jsem si vyslechla rozzlobeného Maxe, že prý nestihl dohrát super hru. Celou cestu domů o ní vyprávěl. Co taky jiného. Byla to hra o vaření. Z jeho popisu jsem pochopila, že se jedná o nějakou deskovku pro děti s tématem „hra na kuchaře“. Po chvilce googlování jsem narazila na originál s názvem „Bláznivý šéfkuchař“. Podle obrázků mi Maxík potvrdil, že jsem na dobré stopě.
Hra má poměrně jednoduchá pravidla (najdete například zde) a dá se libovolně přizpůsobit věku a schopnostem dětí. Princip hry spočívá v hledání kartiček s ingrediencemi nebo náčiním, které se přikládají na kartu kuchaře s konkrétním pokrmem. Když hráč najde všech sedm obrázků a zaplní políčka na kartě, přichází na řadu ruleta. Nejprve si musí vytočit talíř a pak obrázek, který značí, že svůj pokrm může servírovat. Ruleta obsahuje i dva obrázky s hodinami, které symbolizují zdržení.
Použitý materiál a pomůcky:
- Google obrázky, fotobanka
- tiskárna
- nůžky, lepidlo
- barevné papíry
- kartón
Pravidla a celá hra na kuchaře mi přišla poměrně jednoduchá. Večer mi to u počítače vrtalo hlavou a vznikl nápad na vlastní provedení. Obrázek kuchaře jsem měla uložený. Byl to vítězný návrh pro obálku naší Obrázkové kuchařky. Shodou okolností jsem našla stejně graficky zpracovaný obrázek i kuchařky holky.
Na karty kuchařů se bezvadně hodily barevné papíry s vysokou gramáží, které jsme měly doma. Max byl z nápadu nadšený. Hned druhý den jsme společně vybrali tři jídla: špagety, pizzu a koláček. Já jsem vyhledala obrázky jednotlivých pokrmů, náčiní a ingrediencí. Vše jsme vytiskli, rozstříhali a podlepili tvrdým papírem.
Důležitou součást hry tvoří také ruleta. Tu jsme si vyrobili z papírového tácku, na který jsme si nakreslili jednotlivé kroky ve hře. Talíř (hráč si bere talíř), panáčka s talířem (hráč si bere obrázek pokrmu a pokládá ho na talíř), který označuje servírování a konec hry. Ruleta ještě obsahuje panáčka s hodinami, který symbolizuje zdržení. Obrázky jsme si nakreslili společně.
Naše původní ruleta měla pohyblivou ručičku (brčko na špejli), která se dala roztočit. Brzy se ale zničila. Později jsme na papírový talíř připsali čísla a v závěru hry házíme jen kostkou.
Hra na kuchaře není o rychlosti, paměti ani znalostech, protože vše závisí na štěstí v závěrečných kolech s ruletou. Ale všechny tyto dovednosti se při hraní potrénují. A Maxíka z nějakého důvodu strašně baví.
Postupem času jsme si upravili i pravidla. Používáme vždy všechny kartičky a musíme mít zavřené oči při tahu soupeře. Abychom neviděli, zda náhodou neotočil naší ingredienci. Hru to lehce ztíží, zejména střídají-li se jen dva hráči.
Stejnou hru si můžete vyrobit i doma. Stačí si stáhnout a vytisknout naše PDF podklady. My jsme využili barevné papíry na karty kuchařů a měkký kartón k podlepení talířů, jídel a kartiček.
Hra na kuchaře v PDF:
Pokud máte doma malé počtáře, mrkněte i na článek o naší LEGO hře (obsahuje podklady v PDF k tisku). Pro starší a pokročilé hráče si můžete vybrat něco v obchůdku. Pro milovníky pexesa a paměťových her doporučuji u nás oblíbený Šuplík ponožek.