Poslední dobou, asi od podzimu, se více než tvoření věnujeme hraní deskových her. Deskovky a tvoření k sobě na první pohled moc nejdou, ale opak je pravdou. Spousta her je doprovázena figurkami či doplňky, které si můžete dotvořit, nabarvit nebo dokonce vyrobit. Mně jako první padla do oka házecí věž a bylo úžasné si propojit oba dva současné koníčky.
Házecí věž
Možná se ptáte, co je to házecí věž (nebo také věž osudu)? Je to věž, do které vhodíte kostky a ony vám vypadnou spodním otvorem. Házecí věž má ovšem řadu výhod: svůj hod nemůžete nijak ovlivnit (švindlovat), kostky se vám nerozutečou po stole a je to krásný a tematický doplněk k různým hrám.
Použitý materiál a pomůcky:
- pevný kartónový tubus
- tlustý a obyčejný kartón
- plata od vajíček
- lepidlo, tavná pistole
- nůžky, zalamovací nožík
- akrylové barvy
Tentokrát jsem tvořila převážně sama. Šlo hlavně o řezání, stříhání a lepení kartónu. Max mi pomohl s malováním a vymyslel strom, který naši věž zdobí.
Postup výroby věže
Nejprve jsem zalamovacím nožíkem upravila tubus a do spodní části vyřízla otvor. Poté jsem si tužkou načtla tvar základny a opět vyřezala nožíkem. Na základnu, nádvoří, jsem využila speciální pevný kartón, který je asi 1,5 cm tlustý.
V druhé fázi výroby jsem řešila hlavně vnitřek věže. Zde mě inspirovaly klasické věže s točitým schodištěm.
Do tubusu jsem vlepila tři půlkruhy, které jsou zároveň lehce nakloněné směrem dolů k otvoru. Spodek věže tvoří taktéž nakloněná rovina. Každou plošinu jsem před přilepením několikrát zkoušela. Testovala jsem, zda se kostka správně sklouzne, otočí a propadne věží až na „nádvoří“.
Poté jsem vytvořila vrchní „ochoz“ ve tvaru hradeb. Tvoří ho dvě vrstvy kartónu se zářezy, které jsem slepila tavnou pistolí. Lepidlem jsem zadělala i veškeré spoje a mezírky v kartónech.
Hotovou kostru věže jsem polepila kousky papíru z plat od vajec. Struktura na platech je taková zvláštně hrubá a je to dokonalá imitace kamene.
Kameny z plat od vajec jsem obložila celou věž, včetně základny. Pomocí ubrousků a lepidla jsem zadělala veškeré spoje a nerovnosti kartónu i ve spodní části „nádvoří“.
Celá výroba věže mi zabrala asi tři hodiny. Barvení jsme si nechali na další den.
Postup barvení věže
Na barvení jsem si přizvala na pomoc i Maxe. Společně jsme natřeli celou věž základními barvami. Použili jsme akrylové barvy ředitelné vodou.
K dokonalému efektu jsme potřebovali tři nátěry. Na základ jsme použili šedou, hnědou a zelenou. Na druhý nátěr jsem použila stejné barvy a přetírala jsem hlavně různé mezírky, bublinky a spoje.
Třetím nátěrem jsem hlavně stínovala nebo zvýrazňovala detaily.
Po nabarvení věž opravdu prokoukla, ale přišla mi trochu smutná, nevýrazná. Maxík tedy vymyslel, že zkusíme přidat nějaký strom, keře nebo křoví. Domluvili jsme se na variantě stromu, jehož větve obepínají a prorůstají věží.
Kmen a větve stromu jsem vytvořila lepidlem z tavící pistole. Zelenou barvu jako listí jsem natupovala štětcem.
Hned večer jsme házecí věž vyzkoušeli u naší oblíbené hry Karak.
Dobry den,
jaky jste prosim volila prumer tubusu?A kde se da sehnat ten 1,5 cm silny karton?
Dekuji.
tubus měl průměr cca 8 cm, ten tlustý kartón jsem našla doma (pokud si dobře pamatuji byl jako ochrana v krabici u nábytku z IKEA)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak vysokou věž máte?
Děkuji
Michala
celková výška je 20 cm, vnitřek věže asi 16 cm