Enkaustika, hezky česky malování horkým voskem, je výtvarná technika, které jsem se věnovala několik let. Narazila jsem na ni celkem náhodou. Strašně se mi líbil jeden abstraktní obrázek a zajímalo mě, jak se dá docílit tak zajímavého míchání barev a struktury. Zeptala jsem se kamarádky (autorky obrázku) a ta mě poprvé přivedla k pojmu enkaustika. Až později jsem si vzpomněla na obrázky ve školní družině, které jsme v zimě malovaly na rozpálených gamatech. Všechny nás tehdy fascinovalo, jak se voskovky roztékají po papíře, jak jsou barvy krásně syté, že se dají míchat. Jen učitelky neměly pro náš výtvarný zápal moc pochopení, protože jsme málem zlikvidovali všechny voskovky.
Co je enkaustika
Enkaustika je malířská technika antického starověkého původu. Dnes se s ní většinou setkáte v podobě malování horkým voskem pomocí různých nástrojů. Nejznámějším nástrojem vhodným pro začátečníky je enkaustická žehlička, potom existují enkaustická pera s různými nástavci, horkovzdušné pistole nebo ohřívací desky.
Malování horkým voskem se dá velice snadno propadnout, protože i ty nejjednodušší abstraktní obrázky vypadají jako malá umělecká díla. Práce s žehličkou a horkým voskem je úžasná relaxace a čím dál častěji se zmiňuje i terapeutický přesah této techniky.
Enkaustické malby mají díky vosku svou jedinečnou plastickou strukturu a lesk dodává i hloubku obrazu. Jednoduchými tahy můžete namalovat přírodní scenerii, květiny, abstraktní výjevy, mandaly nebo konkrétní stylizované objekty.
Základní vybavení a pomůcky pro enkaustiku
Enkaustická žehlička
- je speciálně tvarovaná a odlehčená žehlička, která udržuje stálou teplotu
- má hladký hliníkový povrch, na kterém se rozpouští barevné vosky a pomocí žehličky se nanášejí na papír
- žehličku můžete použít také jako malou horkou desku
Enakustický papír
- je speciální tepelně odolný papír s vysokou gramáží
- nejčastěji se používá oboustranný lesklý křídový papír dostupný ve velikostech A7-A1
- existují papíry bílé, černé nebo barevné
Enakustický vosk
- vyznačuje se vyšším podílem včelího vosku a čistotou barev
- voskové bloky se prodávají samostatně jednotlivé barvy nebo jako sady
Enkaustickou malbu si můžete vyzkoušet i bez pořizování těchto základních pomůcek. Stačí obyčejná starší žehlička (nenapařovací), papír ze starého kalendáře a dětské voskovky. Jen se připravte, že s obyčejnou žehličkou se hůře manipuluje (je větší a těžší) a musíte dobře nastavit teplotu, obyčejné voskovky obsahují menší podíl včelího vosku a barvy nejsou tak syté a lesklé. Pokud vás však tato technika nadchne jako mě, doporučuji investovat jako první do žehličky a sesbírat po kamarádech staré kalendáře.
Než se pustíte do malování je dobré si připravit i další základní pomůcky (starý ubrus nebo noviny, papírové ubrousky) a dobře si uspořádat pracovní plochu. Musíte počítat s přívodním kabelem žehličky, který by vám neměl překážet. Každý obrázek podložte novinami, protože při tazích s žehličkou se vosk dostane i mimo papír. Při vyšších teplotách může vosk odkapávat, takže je dobré mít zakrytou i celou pracovní plochu. Žehlička by se během malování měla pravidelně utírat, zejména chystáte-li se použít jinou barvu. Já jsem na utírání používala toaletní papír, přišel mi měkčí než papírové utěrky a žehlička se mi s ním lépe čistila.
Enkaustické nástroje pro pokročilé
Pro pokročilé je zde řada dalších pomůcek, které vás zaručeně posunou na vyšší level. Tyto pomůcky bohužel už vyžadují i větší finanční investici. Já jsem měla to štěstí, že se mi na ohřívací desku složila celá rodina a dostala jsem ji k vánocům.
Enkaustické pero s nástavci
- pero je vhodné pro malbu drobných motivů, kresbu linek a detailů
- různě tvarované vyměnitelné nástavce nabízí mnoho možností využití
Enkaustická ohřívací deska
- sklokeramická nerezová plotna s termostatem
- je vhodná pro malbu obrazů větších rozměrů
Horkovzdušná pistole
- pistole slouží k plošnému rozpouštění a rozfoukávání enkaustických vosků
- využívá se zejména pro přípravu abstraktního pozadí a malbu obrazů větších rozměrů
Začněte malovat podle videa
Když jsem s enkaustikou začínala, nejvíce mi asi pomohla videa na youtube. Základní tahy a techniku malby jsem měla „zmáknutou“ týdny před tím, než jsem vůbec držela skutečnou žehličku v ruce.
Strávila jsem sledováním videí desítky hodin. Fascinoval mě ten proces a také to byl skvělý relax. Prostě hledíte na profíka, který drží žehličku a pod rukama mu vznikají úžasné obrazy.
Nebojte se sledovat ani zahraniční videa, základní tahy žehličkou pochopíte i bez komentáře.
Michael Bossom je ve světě enkaustiky pojem číslo jedna a zde jsou 4 videa z jeho youtube kanálu, které vám poskytnou první návody a rady.
Encaustic art lesson 1 – abstract
Encaustic art lesson 2 – landscape
Encaustic Art lesson 03 – rubber stamping
Encaustic art lesson 04 – get bigger
Doporučuji shlédnout i další videa Michaela Bossoma, ale pozor je to návykové.
Užitečná videa pro začátečníky objevíte také na kanále Encaustic academy.
Další inspiraci na youtube najdete ve vyhledávači pod hesly: encaustic, encaustic art, nebo encaustic painting.
Pokud byste přeci jen chtěli návody v češtině, doporučuji kurz Enkaustika pro začátečníky od Jany Školaudyové. Na stránkách Kurzy pro radost se stačí registrovat, získat členství a vidíte první čtyři videa zdarma.
Malujte podle knih
Jana Školaudyová má vlastní webové stránky, kde se dozvíte další informace, pořádá i kurzy „na živo“ a také vydala knižní publikaci s názvem Encaustic aneb malování voskem, určenou pro začátečníky. Najdete v ní popis základních pomůcek, tahů žehličkou i složitější postupy k tvorbě krajinek, květin a mnoho dalších užitečných informací.
Další knihu s názvem Enkaustika – malujeme horkým voskem vydala Marie Kielbusová. V úvodu knihy se seznámíte s pomůckami a technikou obecně. A hned si můžete vyzkoušet namalovat různé obrázky, které kniha obsahuje.
Enkaustika na sociálních sítích
Pokud se rádi sdružujete na facebooku, doporučuji skupinu Petry Chýle „ENKAUSTIKA PRO VŠECHNY“. Najdete zde spoustu inspirace, začátečníků, pokročilejších malířů, ale i skutečných „mistrů“ enkaustiky. Můžete se zde chlubit svými výtvory, sbírat inspiraci nebo si nechat poradit od zkušenějších malířů.
Můžete si také projít moji galerii zde pod článkem. Udělala jsem si malý soukromý výběr toho nejlepšího za čtyři roky. Většinu obrázků jsem převáděla do digitální podoby a každoročně jsem připravovala kalendáře pro svou rodinu.
Jak si uchovat enkaustické obrázky?
Enkaustické obrázky jsou výjimečné nejen barvami, ale zejména leskem a svoji plastickou strukturou. Bohužel jsou náchylné k otěru a různým oděrkám ve struktuře vosku. Mně se nejvíce osvědčil způsob skladování v eurofoliích a kancelářských šanonech.
Existují také speciální fixativy, které se nanášejí na hotový obrázek. Jako levnější varianta se doporučuje přestříkat obrázek běžným lakem na vlasy (vyzkoušela jsem a není to stoprocentní). Když si chcete výtvory někde vystavit je další možností umístit obrázek do rámečku nebo obyčejného clip rámu pod sklo. V takovém případě se nedoporučuje umísťovat jej blízko tepelnému zdroji nebo např. naproti oknu, aby se vosk netavil a nepřilepil se ke sklu. Zatím se mi to ale nikdy nestalo.
Pokud jsem chtěla obrázky převést do digitální podoby, nejvíce se mi osvědčilo scanování. Nejlépe zachytí sytost a lesk a částečně zachová i jedinečnou hloubku malby. Běžným focením (foťákem, mobilem) se nevyhnete nežádoucím odleskům nebo změny barev.
Bohužel naše tiskárna se scanerem zvládala jen formáty okolo A4, takže jsem poměrně často bojovala se správným nastavením foťáku, světla a úhlu při focení. Obrázek níže je formátu A2 a ve skutečnosti není tak tmavý.
Na závěr zmíním ještě jednu krásnou vlastnost enkaustického malování. Vyzkoušela jsem si květiny, krajinky, města, konkrétní objekty, ale nakonec jsem se jen nechala unášet aktuální náladou. Prostě jsem nanášela barvy a nechala ruce malovat. Pro abstraktní malbu a relaxaci je to úžasná technika. Můžete si vyzkoušet mnoho způsobů, postupů nebo si objevit svůj jedinečný styl malovaní.
Nádherný článek o „návykové“ technice:-))) Dnes jsem začala s enkaustikou. Během tvoření jsem si všimla něčeho překvapivého
Ačkoli jsem levačka, vosky jsem u prvního obrázku nanášela levou rukou a malovala žehličkou v pravé ruce a wow! Až po domalování jsem si uvědomila, že jsem si zaměnila ruceeee:-))) Moc díky za ukázky tvorby. Především krajina je na tuto techniku úžasná! Ať se kreativně dále daří!
Alča
I já děkuji za krásný komentář.